Kuyucuk Kuş Cenneti Kuruyor

Kuyucuk Kuş Cenneti Kuruyor
Kuyucuk Kuş Cenneti Kuruyor
Türkiye'nin önemli kuş cennetlerinden Kuyucuk büyük ölçüde su kaybına uğradı. Gölün kuzeyi tamamen kururken, kuş üreme adası karayla birleşti. Su derinliği 10 metreden 5 metreye kadar düştü.

Kars’taki Kuyucuk Kuş Cenneti alarm verdi. Göl büyük ölçüde su kaybederken gölde 2 yıl önce oluşturulan kuş üreme adası da karayla birleşti. Türkiye ’nin ilk yapay kuş üreme adası olan adada 179 kuş yuvasından iz yok. Adanın üzeri ise büyükbaş hayvanların ayak izleriyle kaplandı.
Kar yağışı ve havaların soğumasının ardından incelemede bulunmak için Kuyucuk Gölü’ne giden Kuzey Doğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Arpaçay ilçesi sınırlar içindeki gölde su kaybının arttığını belirledi.

VAN GÖLÜ’NDEN DAHA ZENGİN ORTAM

Yapay adanın tamamen karayla birleştiğine tanık olan Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, 2 kilometrekare büyüklüğündeki Kuyucuk Gölü’nün 2 bin 500 kilometrekare büyüklüğündeki Van Gölü’nden daha fazla kuş türü barındırdığına dikkati çekti. Bu sezon Kuyucuk Gölü’nde 232, Van Gölünde ise 213 kuş türü tespit ettiklerini vurgulayan Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, uyardı:
“Burası Doğu Anadolu ’nun ilk Ramsar Alanı ve Türkiye’nin ilk kuş üreme adasının bulunduğu göl. Kuyucuk Gölü deniz seviyesinden 1620 metre yükseklikte. Göldeki binlerce sakarmeke ve angut artık yok. Çünkü göl giderek kuruyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri, bölgedeki taban suyunun çiftçiler tarafından açılan kuyularla çekilmesidir. Ayrıca göle su taşıyan derelerin önü kesilerek hayvan sulamada kullanılması. Kuyucuk Gölü’nde 10 metreyi bulan su derinliği 4-5 metreye kadar düşmüş. 1999 yılında Valilik ve özel idare ile yatırdığımız Türkiye’nin ilk kuş üreme adası artık ana karayla birleşti. Su kaynaklarının göle bağlanması ve kuşların üreme alanı olan yapay adanın bir kepçeyle tekrar oluşturulması gerekiyor.” (KARS/DHA)

KuzeyDoğa 8 bin 144 kuşu halkaladı

Kuş sayısı yarıya düştü


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Türkiye

  ,

  Anadolu

  ,

  Zengin

  ,

  doğa

  ,

  sezon

  ,

  kuş

  ,

  kar

  ,

  kuzey