Madrid'de son 119 yılın en kurak kışı

Madrid'de son 119 yılın en kurak kışı
Madrid'de son 119 yılın en kurak kışı

İspanya'da son bir hafta içinde özellikle Katalonya bölgesinde görülen orman yangınlarının kuraklıktan kaynaklandığı ifade edildi

İspanya'da son yıllarda giderek büyüyen kuraklık sorunu alarm verirken, Madrid'de son 119 yılın en kurak kışının yaşandığı açıklandı

MADRİD - Merkez Meteoroloji Enstitüsü'nün açıkladığı rapora göre, Madrid'de bu kış neredeyse iki gün arka arkaya yağmur bile yağmadığı kaydedildi. Aralık ve Şubat ayları arasında toplam yağışın metrekareye 17,5 litre olduğu belirtilirken, 70'li, 80'li ve 90'lı yıllarda aynı dönemdeki ortalama yağış oranının metrekareye 128,3 litre olduğu hatırlatıldı.

KURAKLIĞA KARŞI ÇALIŞMA MASASI OLUŞTURULACAK
Geçen yılın aynı döneminde yüzde 83 doluluk oranına sahip olan barajlardaki doluluk oranının bu dönemde sadece yüzde 65 oranında olduğu bildirildi. Çevre ve Tarım Bakanlığı da Mart ve Nisan aylarında yağış olmaması halinde kuraklığa karşı özel önlemler almak zorunda kalacaklarını duyurdu. Açıklamada ayrıca, 26 Mart'ta kuraklığa karşı bir çalışma masası oluşturulacağı ve tüm olumsuz durumların ele alınacağı bildirildi.

Meteoroloji yetkilileri, kuraklıktan dolayı günlük hayatta insanların vücudundaki statik elektrik yüklenmesinin de arttığına işaret etti.

İspanya 'da son bir hafta içinde özellikle Katalonya bölgesinde görülen orman yangınlarının kuraklıktan kaynaklandığı ifade edildi.(aa)