Marmaris'te 21 plaja mavi bayrak

Marmaris'te 21 plaja mavi bayrak
Marmaris'te 21 plaja mavi bayrak
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın (TÜRÇEV) deniz temizliği ve servis kalitesine göre yaptığı değerlendirmede mavi bayrağa hak kazanan Muğla genelindeki 95 plajdan 21'i, 7 marinadan ise 2'si Marmaris'te bulunuyor.

RADİKAL- Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın (TÜRÇEV) deniz temizliği ve servis kalitesine göre yaptığı değerlendirmede mavi bayrağa hak kazanan Muğla genelindeki 95 plajdan 21'i, 7 marinadan ise 2'si Marmaris'te bulunuyor.

Plaj ve marinalara verilen uluslararası çevre ödülü mavi bayrak, deniz suyunun temizliği, çevre yönetimine önem verildiği, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığı ve plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliği gibi özellikler açısından değerlendirilerek bu yılki sahiplerini buldu.

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu Marmaris'in 21 mavi bayrağını bu yıl da koruduğunu söyleyerek "Gönül ister ki bu rakam 30 olsun. Mavi bayrak almak o kadar kolay değil. Uluslararası standartlarda ölçüm yapılıyor. Bu sayının seneye artacağından eminim. Bölgemiz bu gibi inceliklerde Türkiye'nin en önde gelen yerlerinden birisi. Turizmin kötü olduğu günlerde Marmaris bütün bölgelerden daha iyi durumda" dedi.

TÜRSAB Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ ise koyların zaten pırıl pırıl olduğunu ifade etti. Marmaris Körfezi'nin büyük önem taşıdığını kaydeden Özbozdağ, "Onu gözümüz gibi korumamız gerekir. Suyun kalitesini ne kadar yükseltirsek Marmaris'te turizmi o kadar yaşatırız. Sadece sürdürülebilir turizm olarak değil aynı zamanda sürdürülebilir yaşam için de bu gerekli. Geçen seneki mavi bayrak sayımız ile bu sene aynı ama ben bu rakamın su kalitesini yükselterek mevcut sayıyı korumakla birlikte daha da yukarılara taşınması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu. (DHA)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ege

  ,

  çevre

  ,

  Turizm

  ,

  Mavi

  ,

  Marmaris

  ,

  Yaşam

  ,

  eğitim

  ,

  muğla