Mısır'da 'topraksız çatı tarımı' hareketi

Mısır'da 'topraksız çatı tarımı' hareketi
Mısır'da 'topraksız çatı tarımı' hareketi
Sebze meyve fiyatlarındaki artıştan ve atıksuyla sulanan tarlalara bağlı kanserden bıkan Mısırlılar çareyi çatılarda tarım yapmakta buldu.

Mısır ’da sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artış ve sulamada atıksu kullanılması, Mısırlıları evlerin çatılarında kendi imkanlarıyla tarım yapmaya sevk ediyor.
Mısır’da yaklaşık 10 yıllık bir geçmişi olan çatı tarımı, son dönemde yaşanan fiyat artışları nedeniyle yeniden gündeme geldi. Mısır’da Merkezi Tarım Laboratuarı da bu alanda yaptığı araştırmalar ve verdiği kurslarla Mısırlılara topraksız çatı tarımını öğretmeyi hedefliyor.


BİBER, SALATALIK, KABAK, SOĞAN

‘Topraksız çatı tarımı” kursiyerinlerden Hamdi Ebu’l Ayneyn, Mısır’da özellikle biber, salatalık, kabak, soğan ve sarımsak gibi tarım ürünlerinin fiyatlarında yaşanan büyük artışın yanı sıra, sulamada kullanılan yöntemler nedeniyle de çok sayıda ürünün insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Ayneyn, “Özellikle yapraklı sebzeleri tüketmekten endişe ediyoruz çünkü bu ürünler atıksularla sulanıyor. Bu da hastalığa yakalanma oranını arttırıyor” dedi.
Laboratuarda araştırma görevlisi olan Muhammed Saad, sağlıklı ve ucuz ürün elde etmek isteyen Mısırlıların büyük umut bağladığı çatı tarımıyla yapraklı sebze, domates, biber ve çilek gibi sebzelerin yetiştirilebildiğini ifade etti.

KİRLİ SUYLA SULANAN TARLALAR KANSER EDİYORMısır Verem Enstitüsü’nün yaptığı ve El-Ahram kurumuna bağlı Mısır İşbirliği Gazetesi’nde yayınlanan bir istatistiğe göre, Mısır’da  yılda 100 bin kişi kansere yakalanıyor. İstatistikte ayrıca, siroz, böbrek yetmezliği ve kalp hastalıklarına yakalanma oranında Mısır’ın dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almasının altında yatan sebebin, Kahire ve diğer illerde bulunan büyük tarım arazilerinde atıksuyla sulama yapılmasının olduğu belirtiliyor


NASIL YETİŞTİRİYORLAR?
Saad, çatıda tarım yöntemiyle ilgili şu bilgileri verdi:
“Bu tarım daha çok süs bitkilerinde kullanılan yosun ya da volkanik bir kayaç türü olan ve yüksek sıcaklıktaki fırınlarda küçük parçalara ayrılan perlitle yapılıyor. Bu tarımın yapıldığı çatıların en az 4-5 saat güneş görmesi gerekiyor. Sebzeleri sulama işlemi, çoğunlukla elle gerçekleşirken bazı durumlarda da bahçe sulamalarında olduğu gibi otomatik sulama sistemi kullanılıyor.”


.  KAHİRE/AA

Balkonumda tarla var


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Mısır

  ,

  kanser

  ,

  Ucuz

  ,

  Tarım

  ,

  Kalp

  ,

  Güneş

  ,

  Kahire

  ,

  böbrek