Nalburunlu yarasalara bir destek de belediyeden

Nalburunlu yarasalara bir destek de belediyeden
Nalburunlu yarasalara bir destek de belediyeden

GÜRAY TAYYAR ŞİMŞEK

HES karşıtı Sinop Ayancıklıları bu kez belediye sevindirdi. Yargı kararının uyulmasını isteyen belediye, 'yapı kullanım iznini ve işyeri ruhsatını iptal ederek' HES inşaatına mührü vurdu. Böylece bilirkişi heyetinin tespit ettiği bölgedeki nalburunlu yarasalar ve su samurları da rahat nefes almış oldu.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Ayancık'ta köylülerin HES karşıtı mücadelesi 4 yıldır devam ediyordu. Ayancık Çayı üzerine yapılmak istenen HES için bölgedeki 51 yurttaş davacı olmuştu. Samsun 1. İdare Mahkemesi, davayla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermiş ancak Danıştay 14. Dairesi kararı bozmuştu. Karar düzeltme talebi üzerineyse mahkeme kararından dönmemiş, dava tekrar yerel mahkemeye gönderilmişti. 

Yerel mahkeme olan Samsun 1. İdare Mahkemesi bu kez bilirkişi tayin etti. Alanlarında uzman mühendisler bölgede incelemelerde bulunarak bir rapor hazırladı. Raporda, nesli tehlike sınırına yakın su samuru ile düşük risk grubundaki nalburunlu yarasa türlerinin projeden etkilenmemesi için neler yapılacağının belirtilmediği, dereye bırakılacak can suyunun da deredeki canlı yaşamının devamı için yeterli olmayacağı belirtildi.

Nalburunlu yarasalar kurtuldu

Yeniden görülen davada, yerel mahkeme bu kez oybirliği ile kararı iptal etti. Böylece projeyle ilgili verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının hükmü geçersiz oldu.

Karar Ayancık’ta büyük bir sevinçle karşılanmıştı ancak bu kez inşaatın mühürlenmesi bekleniyordu. İnşaat bu kez belediye tarafından mühürlendi.

Belediyenin kararında ‘İlk enerji Üretim Sanayi AŞ. tarafından kurularak faliyete geçen Ayancık regülatör ve HES projesinin ÇED Gerekli Değildir kararının mahkeme tarafından iptal edilmesinden dolayı, yapı kullanım izinin ve işyeri ruhsatının iptal edildiği bildirilerek inşaatın mühürlendiği’ belirtildi.

ÇED Gerekli Değildir kararının iptal olmasının ardından, Ayancıklılar bu kez de projenin lisansının iptali için dava açmaya hazırlanıyor...

Davanın avukatı Alp Tekin Ocak, inşaatın mühürlenmesi ile ilgili de şunları anlattı: “Ayancık'ta bulunan HES'e ait ÇED'in aradan geçen bu kadar zaman sonra, Samsun İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi ve sonrasında Ayancık Belediyesi tarafından firmanın yapı kullanım izni ile işyeri ruhsatının iptali, uzun soluklu bir hukuki mücadele ve ısrarın sonucu oldu. Akıl, bilim ve fen, bu ülkenin en kaliteli içme sularının kirletilmesi pahasına ırmaklarının üzerine HES ve Baraj yapma yanlışından, geç de olsa vazgeçmemiz gerektiğini söylüyor...”