Nesli tükenen hayvanların simgesi, 'Yalnız George' öldü

Nesli tükenen hayvanların simgesi, 'Yalnız George' öldü
Nesli tükenen hayvanların simgesi, 'Yalnız George' öldü
Yıllarca 'türünün tek örneği' olarak yaşadığı için nesli tükenmekte olan hayvanların simgesi haline gelen dev kaplumbağa Yalnız George öldü.

Yalnız George, Galapagos Takım adalarından Pinta Adası’na özgü bir alttürün ‘yaşayan son örneği’ydi. Adanın eşsiz flora ve faunası Charles Darwin’e evrim teorisini oluştururken esin kaynağı olmuştu.

‘Erken’ gitti, otopsi yapılacak
Yaşı kesin olarak bilinmese de 100 civarında olduğu tahmin edilen George’un en azından birkaç 10 yıl daha yaşaması bekleniyordu. Yani, ölümü, ani bir ölüm oldu. Galapagos Ulusal Parkı yetkilileri, bakıcısı tarafından dün ölü bulanan George’un ölüm nedeninin araştırıldığını açıkladı.

Talihsiz iki dişi
1972 yılında bulunan George’un üremesi bilimsel uğraş konusuydu. Santa Cruz’da bir kaplumbağa rehabilitasyon merkezinde yaşayan George, İspanyol adalarından getirilen türüne en yakın iki dişiyle çiftleşti de. Ancak yumurtalar ‘boş’ (kısır) çıktı. Dev kaplumbağaya ‘yalnız’ ünvanını kazandıran da bu kaderi, yani üreyememesiydi.

Adalardaki insan istilasının ardından Galapagos kaplumbağalarının sayısı hızla düşmüştü. Ama Galapagos Ulusal Parkı ve Charles Darwin Vakfı’nın çabaları sayesinde, 1974’te 3 bine kadar inen nüfusları, günümüzde 20 binlere yükseldi. (The Independent)


    ETİKETLER:

    İspanyol