Nesli tükenmekte olan 12 bin hayvan türü tamamen yok olmadan fotoğraflanıyor

Nesli tükenmekte olan 12 bin hayvan türü tamamen yok olmadan fotoğraflanıyor
Nesli tükenmekte olan 12 bin hayvan türü tamamen yok olmadan fotoğraflanıyor
Fotoğrafçı Joel Sartore National Geographic ile birlikte nesli tükenmekte olan 12 bin farklı hayvan türünü fotoğraflamak için çalışıyor.

RADİKAL - Gaia Dergi'de yer alan habere göre Sartore’un projesinde yer alan hayvanların hepsi, dünya üzerinden tamamen silinme tehlikesi içerisinde. “Photo Ark” (Nuh’un Gemisi Fotoğrafı) isimli proje, bu üzücü konuyla ilgili farkındalık uyandırmayı amaçlarken aynı zamanda en kötü ihtimalin gerçekleşmesi halinde yok olacak olan her bir tür için birer zaman kapsülü işlevi görüyor. Şu an, Photo Ark koleksiyonu 5 bin’den fazla türü barındırıyor ve her geçen gün yenileri ekleniyor. Ayrıca, National Geographic Müzesi’nde, 11 Nisan 2016’ya kadar sürecek bir sergi bile açılmış.

Bu zorlu süreci Sartore için daha da yıldırıcı hale getiren şey bu kadar fazla sayıda hayvan olması değil. Hayvanların portrelerini çekebilmek için sabit durmalarını sağlamaya çalışmak apayrı ve aynı zamanda oldukça da eğlenceli bir hikâye.


Aşağıdaki video; timsahlar, papağanlar, maymunlar ve daha birçoklarını stüdyoda fotoğraflamaya çalışan Sartore’un işinin de ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Makinesiyle en iyi pozu yakalamaya çalışırken kıllar, tüyler ve pullar havada uçuşuyor.Umarız bu proje dünyaya, nesli tükenmekte olan hayvanları kurtarmak için hâlâ geç kalınmadığını anlatarak milyonlarca kişide bu farkındalığı uyandırır.