Nükleere karşılık 230 kilometrelik insan zinciri

Nükleere karşılık 230 kilometrelik insan zinciri
Nükleere karşılık 230 kilometrelik insan zinciri

Eylemciler, ülkenin orta kesimlerindeki Lyon ile güneyindeki Avignon arasında, nükleerden kurtulmak için insan zinciri oluşturmak amacıyla toplandılar

Fukuşima'nın yıl dönümünde Fransa'da gerçekleştirilen nükleer karşıtı eylemde 230 kilometre uzunluğunda insan zinciri oluşturuldu

CRUAS - Japonya'da deprem ve tsunaminin yol açtığı Fukuşima felaketinin yıl dönümünde Fransa'da binlerce kişinin katılımıyla 230 kilometre uzunluğunda insan zinciri oluşturularak nükleer karşıtı eylem yapıldı.

Organizatörlere göre, aralarında gelecek ay Fransa'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iki adayının da bulunduğu yaklaşık 60 bin kişi, ülkenin orta kesimlerindeki Lyon ile güneyindeki Avignon arasında, “nükleerden kurtulmak için insan zinciri” oluşturmak amacıyla toplandılar.

Parlak yelekler giyen ve “Çevreci Avrupa ”, “Nükleerden kurtul” yazılı pankartlar taşıyan eylemciler, iki kent arasındaki 230 kilometre boyunca el ele tutuşarak ya da şeritle birbirlerine bağlanarak, “nükleer”i protesto ettiler.

Eyleme Fransa'nın yanı sıra Almanya, İsviçre ve Belçika'dan da nükleer karşıtları katıldı. İki kenti kapsayan Rhone Vadisi kesiminin 14 reaktörle Avrupa'nın en nükleer bölgesi olması sebebiyle burada protesto eylemi yapan nükleer karşıtları, ayrıca Fransa'nın güneybatısındaki Bordo, güneydeki Bayonne'un yanı sıra batıdaki Saint-Malo, Rennes ve Faou kentlerinde de insan zincirleri oluşturdular.

Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen deprem ve tsunamide 19 binden fazla insan hayatını kaybetmiş, Fukuşima Daiçi Nükleer Santralinde meydana gelen hasar ve radyoaktif sızıntı başta Japonlar olmak üzere tüm dünyayı korkutmuştu.


MUĞLA’DA PROTESTO VARDI
Muğla’da da Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyesi bir grup, Mersin’de Akkuyu’da Nükleer Santral yapılmasını protesto etti, Fukuşima nükleer felaketinde ölenler anısına mum yaktı.

Sınırsız Meydanı’nda bugün akşam saatlerinde toplanan Muğla Nükleer Karşıtı Platform üyesi bir grup, Japonya’da geçen yıl meydana gelen Fukuşima Nükleer Santrali felaketinin birinci yılında yaşamlarını kaybedenleri andı.

Yapılan basın açıklamasının Açıklamanın ardından "Nükleere hayır", "Nükleere inat yaşasın hayat", "Akkuyu Fukuşima olmasın" sloganları atan platform üyeleri, Fukuşima nükleer felaketinde ölenler anısına mum yaktıktan sonra sessizce dağıldı. (aa-dha)