Ormanı yok ediyorlar

Ormanı yok ediyorlar
Ormanı yok ediyorlar
Finike'de 'dünya mirası' kabul edilen sedir ormanında ağaçlar taşocakları uğruna kökünden kesiliyor. Yöre halkı eylem hazırlığında.

ANTALYA - Antalya’nın Finike ilçesine bağlı Alacadağ Köyü sınırlarındaki Kızılcık Yaylası’nda asırlık çam ve sedir ağaçları, 12 taşocağı tarafından yok ediliyor. Dünya mirası olarak kabul edilen ve koruma altında olduğu için, bir tek dalını kırana dahi hapis cezası verilen sedir ağaçları taş ocakları tarafından kökünden kesiliyor.
Ağaç katliamına karşı köylüler ve çevreciler, Finike Kaymakamlığı başta olmak üzere birçok makama yaptıkları başvuruların sonuçsuz kalması üzerine önümüzdeki haftadan itibaren hukuki mücadele ve eylemler başlatılması kararı aldı.

Finike portakalı tehdit altında
Antalya Kent Konseyi Tüketici Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, taşocaklarının özel mülkiyetleri de pervasızca ihlal etmeye başladıklarını, bir taşocağına ulaşmak için Ali Çağrı’ya ait arazinin ortasından, izin almaksızın yol açıldığını öne süren Büyüknohutçu, “Madencilik Yasası’na göre sadece fundalık ve makilik bölgelerde kesim yapılarak maden ocağı veya taşocağı açılabilecekken, bölgede önce orman yok edilerek makilik alan yaratılıyor, sonra taşocağı izni veriliyor. Alelacele kesilen çam ve sedirler brandayla sıkıca kapatılmış TIR’larla kaçırılarak bölge ormansız alan haline getiriliyor” dedi.
Çıkan toz nedeniyle çevresindeki ormanları kurutmaya başlayan taş ocaklarının bölgedeki tüm bitki örtüsünü, bu arada bölgedeki tarım alanlarında yetişen nar ve Finike portakalı ağaçlarını da tehdit ettiğini savunan Büyüknohutçu, ocakların kendilerine verilen alanların dışına taşarak ve yasak olmasına rağmen dinamitle çalıştığını öne sürdü. Özellikle geceleri atılan dinamitler nedeniyle hem yaban hayatının yok olduğunu hem de bölgedeki evlerin temel ve duvarlarının çatladığını belirten Büyüknohutçu, bu durumun hayati tehlike yarattığını savundu. (DHA)


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Antalya

  ,

  Maden

  ,

  Tarım

  ,

  orman

  ,

  hapis

  ,

  kent

  ,

  koruma

  ,

  Karşı