Pülümür barajı iptal

Pülümür barajı iptal
Pülümür barajı iptal
Tunceli'de halkın tepki gösterdiği baraj ve HES projesi, yetkililerin de "Bölgede diri fay hattı var" diye olumsuz görüş bildirmesiyle iptal edildi.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Tunceli’de Pülümür Çayı üzerine yapılmak istenen hidroelektrik santral (HES) projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edildi. Barajla ilgili görüş bildiren Tunceli Belediyesi, Valilik ve İl Özel İdaresi’nin olumsuz görüşleri nedeniyle iptal kararı verildi. Olumsuz görüşlerin en dikkat çekeni ise proje alanında diri bir fay hattının olması.
Pülümür Vadisi’ndeki çay üzerine Kenan Elektrik tarafından 37 megavat gücünde bir HES ve baraj projesi için Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecine başlandı. Süreç kapsamında halkı bilgilendirme toplantısı yapıldı. Ancak bölge halkı bu toplantıya tepki gösterdi. Ayrıca ÇED sürecinde Ekosistem Değerlendirme Raporu’nun Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından revizyonu istendi. Ancak şirket bu revizyonu yapmadı.

Sosyal patlama olur’
ÇED sürecinde tüm kurumların projeye olumlu görüş bildirmesi gerekiyordu. Ancak öyle olmadı. İlk itiraz Tunceli İl Özel İdaresi’nden geldi. Kurumun görüşünde, kendileri tarafından yapılan su kanalları ile kiraya verilen iki taş ocağının su altında kalacağı vurgulandı. Tunceli Belediyesi ise barajın yöre halkının geçim kaynaklarının etkileneceğini, göçlerin yaşanacağını, tarım ve hayvancılığın etkileneceğini ve bu nedenlerle bölgede sosyal patlama olacağını belirterek baraja karşı çıktı.
Tunceli Valiliği de bölgenin heyelan sahası içinde kaldığını ve deprem haritasına göre proje alanında diri bir fay hattı bulunduğunu, ayrıca bölgenin ‘Ekolojik Öneme Sahip Alan’ olduğunu ifade etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından verilen kararda projenin ÇED sürecinin sonlandırıldığı açıklandı.
Tunceli’deki çevreci avukat Barış Yıldırım kararı, “Bölge halkı HES’i istemiyordu. İlk defa halkın ÇED sürecinde bir özne olduğunu anlatan karar oldu. İlk kez böyle bir karar verildi. Eğer ÇED olumlu kararı çıksaydı dava açacaktık” diye yorumladı.