Rabia Ana'dan Bakan Eroğlu'na yanıt: Asfalyamı attırmayın

Rabia Ana'dan Bakan Eroğlu'na yanıt: Asfalyamı attırmayın
Rabia Ana'dan Bakan Eroğlu'na yanıt: Asfalyamı attırmayın
Yaylalarda doğal yaşamı bozacağı gerekçesiyle 'Yeşil Yol'a karşı verilen mücadelenin simge ismi haline gelen Rabia Ana için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun söylediği "Önüne gelen meşhur olmak için dozerin önüne çıkıyor" sözlerine yanıt yine Rabia Ana'dan geldi: Asfalyamı (sigortamı) attırmayın!

RADİKAL - Karadeniz Bölgesi'nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak Yeşil Yol projesine karşı verilen mücadeleye ilişkin önce AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu “ PKK ve KCK’nin bölgeye sızma çalışması” dedi. Ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu mücadelenin simge isimlerinden Rabia Özcan için “Her önüne gelen çıkıyor bir yere meşhur olmak için, dozerin önüne geliyor” ifadesini kullandı. Cumhuriyet’e konuşan Rabia Ana ise Soylu ve Eroğlu’nun sözlerine “Ne diyorsun sen? Halkım ben ne PKK’si. Ben toprağımın mücadelesindeyim ne ünü ne şöhreti. Benim asfalyalarımı attırmasınlar (sigortamı attırmasınlar)” diye yanıt verdi.

Cumhuriyet’in Rabia Ana’yla ilgili haberi şöyle:

AKP Genel Başkan Yardımcısı Soylu önceki gün yaptığı açıklamada Yeşil Yol projesine karşı bölge halkının ‘doğa kıyımı’ gerekçesiyle yürüttüğü mücadeleyi ‘PKK ve KCK’nin bölgeye sızma çalışması’ olarak değerlendirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu da dün Yeşil Yol projesine karşı ‘doğa kıyımı’ gerekçesiyle mücadele edenlerin, yaylalara ev inşa edenler olduğunu öne sürdü. Eroğlu, Yeşil Yol karşıtı mücadelenin simgesi haline gelen Rizeli Rabia Özcan için de isim vermeden, “Orada birisi çıkıyor, bilmem ne dayı, bilmem ne teyze, bilmem ne abla. Böyle şey olmaz. Her önüne gelen çıkıyor bir yere meşhur olmak için, dozerin önüne geliyor” ifadelerini kullandı.

‘YAYLAMI YEM ETMEM’

Kendilerine “3-5 çapulcu” diyen valiye karşı Rabia Özcan, “Biz çocukluğumuzdan beri burada yaşıyoruz. Vali, kaymakam kimdir? Ben, ben, ben, halkım ben” diye isyan etmesiyle hafızalara kazınmıştı. Cumhuriyet’e konuşan Özcan siyasilerin açıklamalarına şöyle yanıt verdi: “Defalarca dedim bu toprak benim toprağım. Ben bunun mücadelesini vermeyeceğim de kim verecek. Ben toprağımın mücadelesindeyim, ne ünü ne şöhreti. Kimseden korkmuyorum. İstediklerini desinler. Umurumda değil. Biri diyor PKK bilmem ne öbürü diyor ün. Bu ne; siz onların peşindesiniz ben değil. Ben kimsenin sözünü işitmem. Ben hayvanlarımı otlatacağım yaylayı asıl 3-5 çıkarcıya yem etmem. Beni isterlerse assınlar, istediklerini söylesinler ben mücadelemden dönmem.”

‘BAYRAMI MÜBAREK OLSUN AMA GELMESİN’

Özcan geçen Şeker Bayramı için valinin kendisiyle görüşme talebinde bulunduğunu belirterek şunları da ekledi: “Bayramlaşmaya gelecekmiş. Direnişçiler olmasın sadece Rabia Ana’nın ailesi olsun. Olur mu öyle şey? Biz birlikte mücadele verdik. Bayramı mübarek olsun ama gelmesin dedim. Bayram tebriğini iletti, aldım. İşte o kadar.”