Su sıkıntısına kar ile çözüm

Su sıkıntısına kar ile çözüm
Su sıkıntısına kar ile çözüm
Çin'in başkenti Pekin'de su sıkıntısını gidermek için kış mevsiminde yağan karın değerlendirilmesi amacıyla yeni bir program hazırlandı.

PEKİN- Pekin Belediyesi Kentsel Yönetim ve Çevre Komisyonu tarafından hazırlanan program, kışın yağan karın toplanarak üç ırmağa taşınmasını öngörüyor.

Global Times gazetesinin haberine göre, Tonghui, Çing ve Liangşui ırmaklarında beş kar toplama merkezi oluşturulacak. Böylece bütün kentten temizlenen mevsim karı eritilerek ırmakların su düzeyleri artırılıp sulama çalışmaları kolaylaştırılacak.

Ünlü Tiananmen Meydanı yakınlarına da iki büyük kar eritme aracı gönderilerek, bu araçların topladığı kar yüksek ısıyla eritilecek. Araçların eritme kapasitesinin saatte 100 ton olduğu belirtildi. Ayrıca kent içinde toplam 210 bin metrekarelik alanda kar eritme çalışmaları yürütülecek.

Geçen yıl 3 Ocakta meydana gelen ve 20 saat süren kar fırtınası, meteorolojik kayıtların tutulmaya başlandığı 1951 yılından beri en yoğun kar yağışı olmuştu. Meteorolojik tahminlere göre karın bu yıl Pekin’de 19 Kasımda yağması bekleniyor.

Bu arada, kar ve buz toplamakla görevli ekiplerin yeni çalışma için hazır olduğu ve ekiplere 1600 adet çok amaçlı araç tahsis edildiği açıklandı. Bu araçların kameralarla donatıldığı ve bunlardan elde edilen verilen Pekin Trafik Yönetim Bürosu tarafından kullanılacağı da kaydedildi.(aa)