'Taksim için mücadele vakti'

'Taksim için mücadele vakti'
'Taksim için mücadele vakti'
Beyoğlu'nda bir grup, "Taksim Meydanı Düzenleme Projesi"ni protesto etti.

Taksim Meydanı'ndaki PTT önünde toplanan “Taksim Platformu” üyesi bir grup, “Taksim için mücadele vakti”, “ Gezi Parkı için mücadele vakti”, “Taksim'i size bırakmayacağız” yazılı dövizleri kaldırıma sererek, oturma eylemi yaptı.

Burada, basın açıklaması yapan grup üyesi Cem Tüzün, “Şu anda otobüs durakları olacak yer altının tam üzerinde bulunuyoruz. Bu proje ile insanlar, kadınlar, çocuklar, engelliler, otobüslere binmek için yer altında, egzoz dumanı içinde bekleyecekler. Hükümet bu projeden vazgeçene kadar hepimiz burada nöbetteyiz” diye konuştu.

Tüzün, projeyle Taksim'in yayalara açılmadığını, yayaların yer altına indirildiğini ve proje yapılırken hiç kimsenin görüşünün alınmadığını savunarak, Taksim'e bu şekilde kimlik kazandırmanın mümkün olmadığını ileri sürdü.

Tiyatrocu Orhan Alkaya da düşüncelerini, “Destek için geldim. Bu projenin ne olduğunu kimse bilmiyor. Bu hukuksuzluk, yarın büyük ihtimalle yürütmeyi durdurma kararı çıkacak. Bir kere meydan yaşantısını, sirkülasyonunu ortadan kaldıracaklar” şeklinde açıkladı.

Gazeteci Şahin Tekgündüz ise Taksim Meydanı'nın sadece İstanbul 'un değil dünyanın önemli kamusal alanlarından olduğunu belirterek, “Taksim Meydanı'nı yayalaştırma adı altında insansızlaştırmaya götüren uygunsuz projenin uygulanması için kazmalar vurulmaya başlandı. Bölgenin elde kalmış tek yeşil alanı Gezi Parkı'nı yapılaşmaya açacak ikinci uygunsuz projenin çalışmaları ise kapalı kapılar ardında sürdürülüyor” dedi.

Açıklamaların ardından şarkı söyleyip slogan atan grubun, eylemi sabaha kadar sürdüreceği belirtildi. (aa)