Tansel Baybara,geçmişin büyüsünü banyoya taşıdı

Tansel Baybara,geçmişin büyüsünü banyoya taşıdı
Tansel Baybara,geçmişin büyüsünü banyoya taşıdı
Tasarımcı Tansel Baybara, Anadolu'nun geleneksel motif ve tekniklerinden yararlanarak banyo mobilya firması için geçmişin izlerini yansıtan özel bir seri tasarladı.

RADİKAL-Tasarımcı Tansel Baybara, Beylikdüzü TÜYAP’ta düzenlenen UNICERA Banyo Aksusarları Fuarı’na katılan ORKA Banyo Mobilyaları firması için geçmişin izlerini yansıtan özel bir seri tasarladı. Anadolu’nun geleneksel motif ve tekniklerinden yararlanan Tansel Baybara, Kaftan ismini verdiği ürünleriyle ilgili, “Geçmişi derle, bugünü ekle, geleceğe miras bırak sloganıyla hareket ettik” dedi.  


Hürriyet'ten Eyüp Serbest'e tasarımlarını yaparken Kapalıçarşı ve Edirne’deki zanaatkârlarla birlikte çalıştığını anlatan Tansel Baybara, Murad, Tebriz, İznik, Sulçuklu 1 ve Selçuklu 2 başlıklarını taşıyan tasarımlarıyla ilgili şunları söyledi: “ORKA Kaftan serisinde ilhamı Osmanlı kültüründeki kaftan çeşitliliğinden aldık. Farklı tasarımlar, kaftan giyen bir padişah gibi dolabın üzerine giydiriliyor. Sadece dolapların kapakları değişerek diğer tasarım kapaklarla tamamlanıyor. Tasarımda Osmanlı ve Selçuklu kültüründeki önemli mimari detaylar ve el sanatları ön plana çıkartıldı. Edirne’den Edirnekâri atölyesi ile Kapalıçarşı’nın dökümcü ve takı ustaları ile birebir çalıştık. Birliktelikle, kendi özümüzde olan değerleri tekrar hatırlayarak ve onları kullanılabilir hale getirerek, zarif ve kendimizden de bir şeyler katarak yeniden canlandırdık.”