Tarih Aksaray Malaklılarına emanet

Tarih Aksaray Malaklılarına emanet
Tarih Aksaray Malaklılarına emanet

Kültür Bakanlığı geçen yıl müze ve ören yerlerine Malaklı cinsi köpekler gönderilmesi için genelge yayınlamıştı.

Anadolu'nun en iri köpek ırkı olarak bilinen 'Aksaray Malaklısı' cinsi 2 köpek, Silifke Müzesi'ni korumak için göreve başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçen yıl yayınladığı genelge kapsamında, Türkiye ’deki müze ve ören yerlerine Aksaray Malaklısı köpekler gönderiliyor. Bu kapsamda Aksaray’dan Silifke Müzesi’ne gönderilen 30 günlük dişi ve 2 aylık erkek köpekler ilçeye getirildi.

MONİ VE MİNO İŞBAŞI YAPTI

Köpekleri Aksaray’dan teslim alıp getiren müze müdürü İlhami Öztürk, yaptığı açıklamada, Moni ve Mino ismi verilen köpeklerin büyüdükçe iç güdüsel olarak bulundukları alanları koruma özelliği olduğunu ifade etti.

Öztürk, yavru köpeklerin Silifke Müzesi’ne verilmesinde emeği geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine, Aksaray Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği yöneticilerine teşekkür etti. Silifke’nin tarihi bakımdan çok zengin bir ilçe olduğunu, taşınabilir tarihi eserlerin de müzede sergilendiğini vurgulayan Öztürk, köpeklerin müzenin korunmasında büyük katkısı olacağını söyledi. MERSİN/AA