Türkiye kışı mevsim normallerinde geçirecek

Türkiye kışı mevsim normallerinde geçirecek
Türkiye kışı mevsim normallerinde geçirecek

Bolu da sonbahar mevsiminin, tüm güzellikleri yaşanıyor. Doğa tutkunları, Abant Tabiat Parkı ve ormanlarda renk cümbüşünün keyfini çıkarıyor.

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi'ne göre, Türkiye genelinde kış mevsimi sıcaklıkları mevsim normalleri civarında, Ege ve Akdeniz kıyılarında ise 0 ile 0,5 derece üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

ANKARA - Türkiye , doğalgaz ve elektrik zamları nedeniyle kışa endişeli hazırlanırken, meteorolojiden iyi haber geldi. Türkiye kışı mevsim normallerinde geçirecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’de 1994’ten bu yana (1997 hariç) pozitif sıcaklık anomalileri mevcutken en sıcak yıl 2 derece ile 2010 oldu. 2011 yılı sıcaklıkları ise mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Gözlemlere dayalı trend analizinde, Türkiye’deki ortalama sıcaklıklarda 100 yıllık bir zaman diliminde 0,8 derece artış trendi görülürken, bu küresel trendle de uyumluluk gösterdi. Yapılan iklim indeksi çalışmasında da Türkiye’de yaz günleri ve tropik gecelerde artış, soğuk geceler ve soğuk günlerde ise azalış gözlenirken, bu durumun bir ısınmaya işaret ettiği değerlendirildi. Son 3 yılın yağışlarının ise normalleri üzerinde gerçekleştiği gözlendi. Türkiye’deki sıcaklık anomalileri ile zarar yapan olay sayıları arasında bir ilişki izlenirken, son yıllarda artan sıcaklıklarla birlikte ekstrem olay sayıları da arttı. ECMWF’nin mevsimlik tahminlerine göre de Türkiye genelinde aralık, ocak ve şubat aylarında sıcaklıklar mevsim normalleri civarında, ülkenin Ege ve Akdeniz kıyılarında ise mevsim normallerinin 0 ile 0,5 derece üzerinde gerçekleşecek. 

Sıcak dalgaları artık rutin hale gelecek 
Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) 5. Değerlendirme Raporu’na göre, küresel ortalama sıcaklık sanayi öncesi dönemlere göre yaklaşık 1 derece yükselirken, Türkiye’nin de yer aldığı Akdeniz havzasında yüzyılın ortalarında sıcak dalgaları rutin hale gelecek. Küçük ada ülkeleri için, en büyük tehdit yükselen deniz sularının istilası olacak. Gıda güvenliği açısından Afrika diğer kıtalara oranla çok daha tehlikeli bir yer olurken, felaketler şiddetli ve daha sık olacağı için bazı yerlerde yaşam zorlaşacak. (RADİKAL)