Türkiye, Suriye'den çıkması için Hamas'a baskı yapmış

Türkiye, Suriye'den çıkması için Hamas'a baskı yapmış
Türkiye, Suriye'den çıkması için Hamas'a baskı yapmış
Wall Street Journal'a konuşan üst düzey bir Hamas yetkilisi, Hamas'ın Suriye'den ayrılması için Türkiye ve Katar'ın Hamas'a "baskı" yaptığını savunurken "Bize, utanmıyor musunuz? Yeter. Hemen oradan çıkın' dediler" ifadelerini kullandı.

NEW YORK – Esad rejimini izole etme çabaları kapsamında Türkiye ’nin, Suriye’den çıkması için Hamas’a “baskı” yaptığı öne sürüldü. Wall Street Journal gazetesine konuşan üst düzey bir Hamas yetkilisi, Türkiye ve Katar’dan gelen “baskılar” üzerine Hamas’ın, Şam karargahındaki personelinin hemen hemen tümüne gelecek haftaya kadar ayrılma talimatını verdiğini söyledi.

ABD’nin çok satan gazetesi WSJ, Hamas’ın personelini Suriye’den çektiğini belirttirken bu gelişmeyi de Esad rejimine vurulan “son darbe” olarak yorumladı. Gazete şunları yazdı:

“Bir Hamas yetkilisine göre, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı izole etmeye çalışan iki bölge müttefiği Türkiye ve Katar’dan gelen baskıların ardından Hamas, Şam’daki karargahındaki personelinin hemen hemen tümüne gelecek hafta kadar ayrılma talimatını verdi.”
Hamas’ın Suriye’den ayrılmasının, örgütün İran’dan uzaklaşma anlamına da geldiğini öne süren gazete, aynı yetkiliye dayanarak son aylarda İran’ın, Hamas’ın, Şam’ı terketmemesinde ısrar ettiğini de kaydetti.

Haberde, Hamas’ın, Şam karargahı yerine Kahire ve Katar’da karargah kuracağı, Suriye’den uzaklaşmanın Hamas’ın davranışlarını ılımlaştırmasının beklendiği belirtildi.

ANKARA VE DOHA, HAMAS’I “AZARLADI”
“Hamas güvenlik yetkilisi”nin personelin yüzde 90’ının bölgenin çeşitli kentlerine gönderileceğini, Şam’da sadece “nominal bir varlık” bırakılacağını söylediğini de aktaran gazete şöyle devam etti:

“Arap Birliği’nin geçen ay aldığı, Suriye’ye yaptırım kararının ardından Hamas liderleri, Ankara ve Doha tarafından azarlandılar. Şam’dan Gazze’ye kaydırılan üst düzey Hamas güvenlik yetkilisi, ‘Katar ve Türkiye, bizden derhal Suriye’yi terk etmemizi ısrarla istedi. Bize ‘Utanmıyor musunuz? Yeter. Oradan çıkmalısınız’ dediler’ şeklinde konuştu.”

“TÜRKİYE, HAMAS’IN KONTROLÜNDEKİ GAZZE İÇİN LOBİCİLİK YAPTI”
WSJ da, “Türkiye’nin komşusu Suriye’nin davranışlarına yönelik eleştirileri giderek sertleşiyor ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Sayın Esad’ı iktidarı bırakmaya çağırdı. Katar ise, Arap Birliği’nin Suriye’yi cezalandırma çabalarına öncülük etti. Türkiye, İsrail’in Hamas’ın kontrolündeki Gazze’ye uyguladığı blokaja son verilmesi için lobicilik yaparken Katar, finansal destek sağladı” diye yazdı. (anka)