Türkiye'nin 23'üncü harikası, 1 yıl sonra yatağında...

Türkiye'nin 23'üncü harikası, 1 yıl sonra yatağında...
Türkiye'nin 23'üncü harikası, 1 yıl sonra yatağında...
Mayıs ayında çöken Güney Şelalesi, çalışmaların ardından yeniden eski yatağında akmaya başladı. Denizli Valiliği şelale çökünce, 17 günde suyun yönünü değiştirerek 'çakma' şelale oluşturmuştu.

Denizli'nin Güney ilçesine 3 km uzaklıkta yer alan Güney Şelalesi'nin yatağı geçen yıl çöktü. Türkiye ’nin 23’üncü doğal harikası olarak bilinen şelalenin aktığı en üst tabakası aşağıya doğru büyük kaya kütleleri, taş ve toprakla birlikte düşerken 500 yılda oluştuğunu tahmin ettiği şelale tortusu da tamamen kayboldu. Denizli ve doğa severleri oldukça üzen bu çöküntünün ardından harekete geçen Denizli Valiliği, 17 gün içinde şelalenin yönünü değiştirdi ve 40 metre yükseklikte yeni bir şelale oluşturdu. Bu sırada, Pamukkale Üniversitesi'nden akademisyenlerin çalışmalarıyla şelalenin çöken eski yatağı rehabilite edildi. 245 bin TL harcama yapılan çalışmalar tamamlandı ve şelalenin suyu eski yatağına verilmeye başlandı.
Şelalede incelemede bulunan Denizli Valisi Abdülkadir Demir, "Özellikle yerli turizm açısından zenginliğimiz olan Güney Şelalesi, eski yatağından akmaya başladı. Şelale çöktükten sonra adeta seferberlik başlatmıştık. Çalışmalar ve çevre düzenlemesi bir yıl sürdü. Güney Şelalesi, Cindere Barajı'nın karşısında görkemli akışıyla doğa severlere ve piknikçilere ev sahipliği yapmaya devam edecek" dedi. (DENİZLİ/DHA)

Güney Şelalesi, heyelanda çöktü