Yassıada'ya Başbakandan önce dozerler girdi

Yassıada'ya Başbakandan önce dozerler girdi
Yassıada'ya Başbakandan önce dozerler girdi
Yassıada ve Sivriada'da bugün temel atma töreni yapıldı. Ancak adaya iki gün önce dozerler girdi. İlk kepçe vuruldu ve ilk beton atıldı. Bugün de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla temel atma töreni yapıldı.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Yassıada ve Sivriada'nın imara açılmasını öngören projenin temeli bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı törenle atıldı. Yassıada'da temel atma töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu mekan, barış görüşmeleri için kullanılacak, kongre merkezi olarak kullanılacak, demokrasi çalıştayları yapılacak. Buraya otel şeklinde yapılan düzenleme kesinlikle eğlence maksatlı kullanılmayacak" dedi.

FİKİR 2011'DE ÇIKTI

Yassıada’nın 'Demokrasi Adası’na dönüştürülmesi fikri 2011’de çıktı. Aynı zamanda adanın turizm ve kongre merkezine dönüştürülmesi de gündeme geldi.

(Başbakan Davutoğlu, törene katılan, Adnan Menderes'in gelini Ümran Menderes (sol 2) ve Celal Bayar'ın torunu Emine Gürsoy Naskali (solda) ile tokalaştı)

TOBB ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında yapılan sözleşme ve geçen hafta MESA’ya verilen inşaat ruhsatı sonucunda Yassıada’ya ilk kepçe vuruldu. Son birkaç yıldır tartışılan Sivriada ve Yassıada’nın yapılaşmaya açılması konusunda somut adım atılmış oldu.

4 YILDIZLI OTEL VE YAT LİMANI

Aslında adalara yapılacak yapılaşmanın detayları şubat ayında ortaya çıkmıştı. Adı Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak değiştirilen Yassıada ve Sivriada’nın imara açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm yetki belgesi düzenlendi. Buna göre, Yassıada’ya müze ve 4 yıldızlı otel yapılacak.

Adnan Menderes’in hatırasını yaşatmak için uluslararası kongre merkezi de inşa edilecek. 200 milyon Euro’luk yatırımda yat limanı ve helikopter pisti de var. Bu tesislerle ilgili protokol Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalandı. TOBB, bu tesisleri 30 yıl işletip bakanlığa devredecek. Bakanlık yer tespitlerini yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü inşaat iznini verdi.

Planlara göre, inşaatlar bir yılda tamamlanacak.

Yassıdaya’ya yüzde 65 yapılaşma izni üzerine davalar açıldı. Hukuki süreç devam ederken Ağustos 2014’te Yassıada’nın 1/1000’lik imar planı askıya çıktı. Dha sonra açılan davada 23 Ekim 2010’da yürütmeyi durdurma kararı verimişti. Ancak karara itiraz edilmiş, yürütmeyi durdurma kararı kaldırılmıştı. Fakat dava, 3. bölge idare mahkemesinde sürüyor.

ADALAR SAVUNMASI: AMAÇ RANT YARATMAK

Adalar Savunması üyeleri açılan davaya müdahil oldu.  Platform, daha önce yaptığı açıklamada, Sivriada ve Yassıada’nın imara açılacağını belirterek şunları demişti: “Sivriada ve Yassıada’ya Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen yatırım izinleri sonucunda oteller, marinalar, restoranlar yapılacak.”

Adalar Savunması,  Adalar’ı İstanbul’u ve Marmara Denizi’ni hedef alan bir projenin başlangıç aşamasında olduğunu belirterek bugünkü temel atma töreni öncesinde bir eylem yaptı. Adalar Savunması, ‘Demokrasi ve Özgürlük’ adıyla bir rant hesabının yürütüldüğünü belirtiyor.