Yatağan'ı kara duman kapladı

Yatağan'ı kara duman kapladı
Yatağan'ı kara duman kapladı
Muğla'nın Yatağan İlçesi'ndeki termik santralde meydana gelen arızanın giderilmesi ardından bacadan çıkan siyah duman gökyüzünü kapladı. Yaklaşık 6 saat sonra bacadaki duman çıkışı kesilirken; ilerleyen zamanın da etkisiyle gökyüzündeki kara bulut yok oldu.

RADİKAL - Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.'ye ait termik santralin birinci ünitesinde bu gece yarısı kazan boru patlağı meydana gelince ünite devre dışı kaldı. Arızayı bir sürede gideren ekipler, saat 04.00 itibariyle üniteyi tekrar devreye alarak enerji üretimine başladı. Ancak termik santralde ünitelerin tekrar devreye alınarak ateşlenmesi sırasında bacaların kül tutucu elektro filtreleri belli bir ısıya ulaşıncaya kadar devreye girmediği ve ilk ateşlemenin fueloil akaryakıtla yapılması nedeniyle bacadan kara dumanlar yükseldi.

İlçeyi bürüyen kara duman en çok Şahinler, Turgut ve Yeşilbacılar mahallelerini etkiledi. Saat 04.00'te başlayan ve 10.00'e kadar süren bacadan kara duman çıkışı, ardından kesildi.

İlerleyen zamanla birlikte gökyüzünü kaplayan duman tabakası da yok oldu. Öte yandan; Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı çevre timlerinin santrale giderek tutanak tuttuğu belirtildi.
DHA-Cavit YILDIRIM 

 


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Gece

  ,

  ilçe

  ,

  jandarma

  ,

  Enerji