Yeni köpek ve evdeki kıdemli dostlarımız

Yeni köpek ve evdeki kıdemli dostlarımız
Yeni köpek ve evdeki kıdemli dostlarımız
Bütün köpek sahiplerinin aklının bir köşesinde ikinci bir köpek sahibi olmak mutlaka geçer. Bazen iş çığırından çıkar ve bir de bakmışsınız 4 köpekle birlikte yaşıyorsunuzdur!
Haber: HAKAN BİNGÖL - m.hakan.k9@gmail.com / Arşivi

Aslında sürünüze yeni bir köpek katmak fikri, aklınızdan geçtiği gibi, mükemmel bir şey olabilir de olmayabilir de. Evde sizinle yaşayan köpeğinizin yanına yeni bir köpek gelmesi her zaman kolay olmayabilir. Bunun için sizin iyi bir liderlik sergilemeniz ve bir takım önlemler almanız gerekir.

Şimdi evde bir köpeğimiz varken yeni bir köpeğin gelişine ve dikkat edeceklerimize bakalım.

KÖPEKLER İÇİN HİYERARŞİ HER ŞEYDİR!
Köpekler, ataları olan kurtlardan aldığı sürü güdüsüne doğdukları andan itibaren sahiptirler. Birden fazla köpek bir arada yaşıyorsa mutlaka kendi aralarında "hiyerarşik bir düzen" kurarlar ve buna sıkı sıkıya uyarlar. Eve yeni bir köpek geldiğinde köpeklerinizin halletmesi gereken en önemli konu bu hiyerarşi meselesidir. Köpekler için hiyerarşiyi oluşturmak gerekli bir durumdur ve köpek sahibi olarak bizim görevimiz bu sürecin en az sorunla geçiştirilmesini sağlamaktır.

YENİ KÖPEĞİN DİĞER KÖPEĞİNİZLE KARŞILAŞMASI:
Eve yeni bir köpek geleceği zaman hem evdeki köpeğin, hem de yeni gelen köpeğin fiziksel enerjisinin düşük olması durumu kolaylaştıran unsurlardan biri. Evdeki köpeğiniz bir aile bireyi tarafından uzun bir yürüyüşe çıkartılmalı, bu esnada siz de yeni köpeğinizle uzun bir yürüyüş yaparak köpeğinizin yorulmasını sağlayın. Unutmayın yorgun köpek mutlu köpektir.

Yeni köpek geldiğinde eski köpeğiniz evin uzak bir köşesinde kapalı durmalı.

Yeni köpeğinizin evde bir kaç saat dolaşmasına ve evi tanımasına fırsat tanıyın. Bu olurken her iki köpek de birbirlerinin kokusunu tanıyacak ve varlıklarından haberdar olacaktır

Artık her iki köpek de birbirlerinin kokusunu aldı ve buluşmadan önce ki yürüyüşle enerjilerini attılar. Sıra tanışmaya geldi.

Köpekleriniz, evden birbirlerini görmeden, farklı kişiler tarafından çıkartılmalıdır. Eski ve yeni köpeğinizi tanıştırmak için tarafsız bir bölge seçin. Her iki köpek de deplasmanda olduğu zaman "alan savunması" meselesi ortadan kalkacağı için olası bir çatışma otomatik olarak engellenmiş olacaktır. İlk tanışma anında her iki köpeğin de mutlaka sevk kayışında olması gereklidir. Sevk kayışları gergin tutulmamalıdır. Gergin tutulan sevk kayışı köpeklere yanlış mesajlar verir. Gevşek tutulmayan sevk kayışı köpek tarafından "bu yeni köpekle kavga et" olarak algılanabilir.

Her şey yolunda gitmiş ise şanslısınız. Köpekleriniz anlaşmış görünüyorsa ikisini de alıp eve gidin. Ama köpeklerinizin sağlıklı ilişki kurduğuna emin olana kadar onları yalnız bırakmayın. Köpeklerin sağlıklı bir ilişki kurması bazen birkaç ayı bulabilir.

Köpekler anlaşamadı ve birbirlerine iyi davranmadılarsa, köpeklerinizi ayrı ayrı eve geri götürün. İlk köpeğinizin serbestçe evde dolaşmasına izin verirken, yeni köpeğinizi kapalı tutun. Bir süre sonra ilk köpeğinizi kapalı tutarken, yeni köpeğinizin serbest dolaşmasına izin verin. Köpekleriniz zaman içerisinde birbirlerine aşina olacaklardır. Bir süre sonra tekrar köpeklerinizi sizin gözetiminiz altında serbest bırakın, fakat her iki köpeğin de sevk kayışları tasmalarına takılı olmalıdır.

En tehlikeli durum köpeklerinizin kavga etmesidir. Bu yaşanırsa sakın çıplak elle köpeklerinizi ayırmayı denemeyin. Köpekleriniz kavga anında sizin elinizi rakip sanarak ısırabilirler. Sevk kayışlarından tutarak onları ayrı yönlere çekerek ayırın.

Köpekleriniz arasında uyum ve barışı sağlayamazsanız bir profesyonelden destek istemekten çekinmeyin.

Her şey yolunda gitse bile her köpeğiniz için ayrı ayrı mama ve su kabı, ayrı bir yatacak yer, köpek taşıma çantası ve sevk kayışı olmalıdır. Köpekler kişisel eşyalarının paylaşılmasından hoşlanmayabilirler ve bu, iki dost köpeğin bile kavga etmesine sebep olabilir.

Köpekleriniz kendi hiyerarşik düzenlerini biraz zor da olsa kuracaklardır. Bu gerçekleştiğinde köpeklerinizin kararına saygı gösterin. Köpekleriniz kendi arasında kimin daha üst sırada olduğunu belirlediğinde artık sizin yapmanız gereken, bu üst sıradaki köpeğe bazı ayrıcalıklar tanımanızdır. Böylece alt sıradaki köpek de hiyerarşi sırası konusunda kafa karışıklığı yaşamayacaktır. Eve geldiğinizde ilk önce lider konumdaki köpeği selamlamak, ilk önce onu beslemek, ilk önce onunla ilgilenmeniz, daha sonra diğer köpekle ilgilenmeniz köpeklerinizin uyumunu ve huzurunu güçlendirecektir.


  ETİKETLER:

  Aile

  ,

  Fırsat

  ,

  çıplak

  ,

  kavga

  ,

  zaman

  ,

  Uzak

  ,

  İlişki