Yüzen ormanlar geliyor

Yüzen ormanlar geliyor
Yüzen ormanlar geliyor
2014 yılındaki başarılı denemelerden sonra 'yüzen orman' projesi, genişletilmiş bir versiyonu ile gelecek Mart ayında Hollanda şehri Rotterdam'da kurulacak.

RADİKAL - Sanatçı Jorge Bakker’in 2014 senesindeki bir çalışmasından ilham alınan yüzen ormanlar, başarılı modellemelerden sonra Rotterdam’daki ilk yüzen orman gelecek Mart ayında yapılacak. Tamamen geri dönüşümden elde edilen materyallerden yapılan yüzen saksıların içine yerleştirilen ağaç fideleri şehrin belirlenmiş bir bölgesinde konumlandırılacak. İlk etapta 20 ağaçtan oluşacak yüzen ormanlar Rotterdam limanı Rijnhaven’a kurulacak.

Bakker’in 2014’te tasarladığı bu projenin çıkış noktası oluşturduğu yüzen ormanlar,  geniş ve saksı taşıyabilecek boyuttaki şamandıralara ağaç fidelerinin ekilmesi ve bu şamandıraların alt kısımlarına bağlanan ağırlıklarla hareketlerinin en aza indirilmesini kapsıyor.

Contemporist’te yer alan habere göre şehrin yenilenen bölgelerindeki ağaçların inşaatlar yüzünden söküldüğüne dikkat çeken yetkililer, bu ağaçların atıldığını ya da yakıldığının altına çizerek, yüzen ormanlar projesi ile bu ağaçların kurtarılabileceğinin altını çiziyor.