Yüzlerce ölü yavru balık kıyıya vurdu

Yüzlerce ölü yavru balık kıyıya vurdu
Yüzlerce ölü yavru balık kıyıya vurdu
Muğla'nın Marmaris ilçesinde yüzlerce ölü yavru balık kıyıya vurdu. Yetkililerin ilk tahmini, ceza almaktan korkan trolcülerin yavru balıkları denize döktükleri yönünde.

MUĞLA - Marmaris Halk Plajı'nda çok sayıda küçük balığın kıyıya vurduğunu gören vatandaşlar, Marmaris Çevrecileri Derneğine haber verdi. Derneğin yaptığı incelemede yaklaşık 1 kilometrelik sahil şeridi boyunca, boyları 8 ile 10 santimetre arasında değişen yüzlerce gopez balığının bulunduğu tespit edildi.

Dernek Başkanı Ahmet Kutengin, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede yaşayanlarla görüştüklerini ve balıkların dün gece saatlerinde kıyıya vurduğunu öğrendiklerini söyledi.

Balıkların, trolle avlanan balıkçılar tarafından küçük olduklar için denize bırakılmış olabileceğini belirten Kutengin, “Bilindiği gibi 12 santimden küçük balıkların avlanması yasak. Ceza yemek istemeyen balıkçılar, boyları 8 ile 10 santim arasında değişen yavru balıkları denize bırakmış olabilirler” dedi.

Balıklardan numune aldıklarını ve İlçe Tarım Müdürlüğü ile Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine göndereceklerini ifade eden Kutengin, yapılacak incelemenin ardından balıkların ölüm nedeninin tespit edileceğini kaydetti.

Kutengin, olayın sorumlularının bulunarak cezalandırılmasını istediklerini belirtti. (aa)


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Yemek

  ,

  Marmaris

  ,

  Ceza

  ,

  Tarım

  ,

  Gece

  ,

  ilçe

  ,

  Su ürünleri