@sarikayaercan

Zeyport planlarına bakanlık onayı

Zeyport planlarına bakanlık onayı
Zeyport planlarına bakanlık onayı
Zeytinburnu'ndaki Zeyport Limanı planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Denize binlerce metrekare dolgu yapılarak liman büyütülecek ve karada en fazla 5.5 metre yüksekliğinde binalar yapılabilecek.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Zeytinburnu’nda bulunan Zeyport Limanı Planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onayladı. Yeni plan ile Denize binlerce metrekare dolgu yapılarak liman büyütülecek ve karada en fazla 5.5 metre yüksekliğinde binalar yapılabilecek. Binlara içinde ibadethane de olacak. Bakanlık tarafından onaylanan planlar, aynı bölge için gercekleşen ikinci planı oldu. 2006 senesinde söz konusu alana komşu noktada denizle beraber toplam 1 milyon 470 bin metrekareyi kapsayan alana yapılması planlanan  Zeytinburnu Kruvaziyer ve Yat Limanı (Zeyport) projesi  Danıştay tarafından  iptal edilmişti. Zeytinburnu Kruvaziyer ve Yat Limanı (Zeyport) projesi için 2006 yılında ihale düzenlenmiş, 49 yıllığına kiralama ihalesini Rönesans ve Koçhan ortak girişimi yıllık 16.5 milyon TL kiralama bedeli ile kazanmıştı. Liman alanına yükseklikleri 30 ve 50 metre arasında değişen otel ve ticaret merkezleri yapılması öngörülüyordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan planlara, ‘Tarihi siluetin bozulduğu, bölgede yapılaşma oranının artırıldığı, yeterli yeşil alan olmadığı’ gerekçesiyle Şehir Plancıları Odası itiraz etti. Davanın açılmasından sonra ihaleyi alan firma, planlarda değişikliğe gitti. İlk hazırlanan imar planlarını uygulamayacağını ve tarihi siluetin bozulmaması için yükseklikleri 15 ile 25 metreye çekeceğini açıkladı. Ancak oda, davayı geri çekmedi. Liman planlarına ilişkin son kararı Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu vermiş ve tarihi siluet vurgusu yaparak planları iptal etmişti.

BAKANLIK  ONAYLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Zeyport Liman Alanı ve Geri Sahası” amaçlı hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğini onayladı.Zeyport Limanı 1999’da, gelişen bavul ticaretine yönelik, özellikle Karadeniz’e sefer yapan gemilere daha iyi hizmet verebilmek için açılmıştı. Rusya , Ukrayna, Romanya limanlarına sefer yapan gemilere daha iyi hizmet vermek için yapılan yeni planlarla liman batı istikametinde büyütülecek, dolgular yapılacak, altyapı güçlendirilecek.

YENİ PLANDA YÜKSEKLİK 5.5 METRE

Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarılan planda liman geri sahasında yapılacak binalar için inşaat emsali 0,50 verilirken, bina yükseklikleri ise 5.5 metre ile sınırlandırıldı. Yapılacak binalar içerisinde ibadethane de olacak. Lüks yatlar ve dev gemiler için denizde binlerce metrekare alana dolgu yapılacağı dile getiriliyor.