@ismailsaymaz

Zile'de, HES karşıtı eyleme 'terör' diyen başkan protesto edildi

Zile'de, HES karşıtı eyleme 'terör' diyen başkan protesto edildi
Zile'de, HES karşıtı eyleme 'terör' diyen başkan protesto edildi
Zile'de, jandarmanın çok sert müdahale ettiği HES protestosu sırasında camları kırılan otobüsü, üzerine "Zile'de terör istemiyoruz" yazdırarak sergileten Belediye Başkanı protesto edildi. Otobüs bulunduğu yerden kaldırıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Tokat’ın Zile ilçesinde HES karşıtı köylüler için “terörist” demesi nedeniyle tepki çeken AKP ’li Belediye Başkanı Lütfi Vidinel bugün ilçede yapılan bir basın açıklamasıyla protesto edildi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı basın açıklamasında “Vidinel istifa” sloganları atıldı. Bu arada Vidinel, camları kırıldığı için önüne “Zile’de terör istemiyoruz” yazılı dövizi asıp belediyenin önüne çektiği otobüsü, Radikal’de yer alan konuyla ilgili haber üzerine kaldırdı.

Tokat’ın Zile ilçesinden geçen Çekerek Irmağı üzerine özel bir firma tarafından yapılması planlanan HES’e karşı dün Yapalak köyünde eylem yapılmıştı. CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, İstanbul Milletvekili Melda Onur ve İl Başkanı Dursun Aytaç’ın da destek verdiği köylüler 10 kilometre uzaklıkta bulunan şantiyeye yürümüştü. Zile-Çekerek yolunda çok sayıda jandarma ve polisin önlem alması sonrası eyleme katılanlar tarlaların içerisinden devam etmişti. Karayolundan yürüyen iki bin kişinin önünü jandarma kesti ve tarlalara kaçışanlara biber gazı ile müdahale etmişti.

Bu arada, müdahale için görevlendirilen Zile Belediyesi’ne ait bir otobüsün camları kırılmıştı. AKP’li Belediye Başkanı Lütfi Vidinel de otobüsü belediye binasının önüne çekerek, üzerine astığı “Zile’de terör istemiyoruz” başlıklı bir pankartla sergilemeye başlamıştı. Pankartta şöyle yazıyordu:

“CHP’li İstanbul bazı ilçe belediyelerinin otobüsleriyle Zile'mize taşınan insanlar; HES bahanesiyle şanlı Türk askerine, polisine ve halkımızın hizmetinde bulunan, askerlerimizi taşıyan Zile Belediyesi otobüslerine, yangını söndürmeye giden Zile Belediyesi itfaiyesine saldırdılar. Gelişmemizi istemeyen, bölgemizde kaos oluşturmak isteyen saldırılar huzur, barış ve kardeşlik ortamımızı bozamayacaktır. Zile halkı terörizme asla geçit vermeyecektir. Yaptıklarının hesabını vereceklerdir.”

Zile'nin AKP'li başkanı HES karşıtı köylüleri terörist ilan etti

HES protestosuna sert müdahale