"2023 Türkiye'si ve Kurulmak İstenen Tuzaklar" Konferansı

"2023 Türkiye'si ve Kurulmak İstenen Tuzaklar" Konferansı
"2023 Türkiye'si ve Kurulmak İstenen Tuzaklar" Konferansı
- Eski BBP Genel Başkanı Topçu: "Milli ve üniter bir devlet, tek meclis, tek başkan. Allah'ın izniyle ondan sonra bizim önümüzü alamazlar"

ÇORUM (AA) - Eski Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, "Milli ve üniter bir devlet, tek meclis, tek başkan. Allah'ın izniyle ondan sonra bizim önümüzü alamazlar" dedi.

Topçu, Memur-Sen Çorum İl Başkanlığınca Afra Kültür Merkezi'nde düzenlenen "2023 Türkiye 'si ve Kurulmak İstenen Tuzaklar" Konferansı'nda yaptığı konuşmada, 7 Haziran'daki seçimlerin, Türkiye'nin geleceği açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

Türkiye'nin tek başına iktidar olabilecek bir partiye ihtiyacı olduğunu, bu ihtimali şu anda sadece AK Parti 'nin gerçekleştirebileceğini ifade eden Topçu, "Keşke CHP 'deki adaylar bizim İlhan Kesici kadar çok olsa, keşke HDP Türkiye partisi olabilse, keşke MHP 'de Durmuş Yılmaz gibi adaylar çok olsa da sabah, akşam çıkıp 'bu ülke bölünüyor' demeseler. AK Parti iktidar olabilir ama mesele bu olmamalı. Anayasayı değiştirecek ve başkanlık sistemine geçecek bir Meclis çoğunluğu veya bir Meclis aklı elde edilebilmeli ki bize zorla giydirilmiş bu daracık gömleği yırtıp, atalım. Milli ve üniter bir devlet, tek meclis, tek başkan. Allah'ın izniyle ondan sonra bizim önümüzü alamazlar" diye konuştu.

Siyasetçinin önceliğinin milletinin ve devletinin bekası olması gerektiğini dile getiren Topçu, "Türkiye'deki siyaset dilinden, aktif siyaset yaparken de rahatsızdım, şimdi de rahatsızım. Yüzde 52'nin oyuyla seçilmiş bir insana Saddam benzetmesi yapmak, Esad benzetmesi yapmak ne kendine bir şey kazandırır, ne siyasete bir şey kazandırır. Bunun bir faydası yoktur" ifadesini kullandı.

Konuşması sırasında bir şiir okuyan Topçu daha sonra "Uzun adamdan alışıksınız siz, onun için okudum. Mutlu olasınız diye. Özlüyor musunuz Tayyip Beyi? Allah, inşallah millete hizmet edenin ayağına taş değdirmesin. Milletin adamı olmuş insanların hepsi gerek makamda, gerek millette ve sinede yer buldu" değerlendirmesinde bulundu.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun garip bir Anadolu çocuğu olduğunu kaydeden Topçu, "Onun ne makamları oldu, ne mevkileri oldu. Onu çok sevdiniz, bağrınıza bastınız, gönlünüze sultan ettiniz ama sandığa sultan etmediniz. Sandığa sultanı da uzun adama nasip etti. Siz onu öyle yaptınız. Bu bir hikmettir. Bunda gerçekten bir hikmet aramak gerekir. Her türlü tezgah, her türlü oyun, her türlü dolap sizin iman dolu göğsünüze çarpıp tuz buz olacak" dedi.

Konferansa Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Alaca Belediye Başkanı Esat Eyvaz, Memur-Sen İl Başkanı Ahmet Saatçi ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı ve eski BBP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gündoğdu ile vatandaşlar katıldı.