Eş cinayetine önce beraat sonra müebbet

Eş cinayetine önce beraat sonra müebbet
Eş cinayetine önce beraat sonra müebbet
- Çorum'da eşini öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı davadan beraat eden kişi ile kendisine yardım eden kardeşi, Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden hakim karşısına çıktı - Mahkeme, eşe müebbet, kız kardeşine de 6 ay 20 gün hapis cezası verdi

ÇORUM (AA) - Çorum'da eşini öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı davada beraat eden kişi müebbet, kendisine yardım eden kız kardeşi ise 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İğdeli köyünde 45 günlük evli 21 yaşındaki Seyhan Temür'ün silahla vurularak öldürülmesiyle ilgili tutuklanan eşi Galip Temür ile  suç delillerini gizlediği iddia edilen kız kardeşi Perihan Temür, yerel mahkemenin verdiği beraat kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından Çorum 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılandı.

Mahkeme heyeti başkanı Halil Yüksel'in, Yargıtay'ın bozma ilamına karşı söyleyecek bir sözünün olup olmadığı yönündeki sorusuna sanık Galip Temür, "Kanunları anlayamıyorum. Suçsuzum" dedi.

Sanığın bu sözleri üzerine Yüksel, "Adam öldürmek suçtur. Biz bu olayı aydınlatmaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Suçsuz olduğunu savunan Galip Temür, "Eşim silahı kafasına dayadı ve tetiği çekti. Tetiğe bastıktan sonra yatağa düştü, ben o andan sonra müdahale ettim. Silah babamın silahıydı ve her zaman dolu olarak yatağın altında bulunurdu" diye konuştu.

Sanık Perihan Temür ise olayda kullanılan silahı neden sakladığı yönündeki soruya, "Abim ve yengem çok mutluydular. Abim suçsuzdur. Ben de silahı köylülerin ve ailemin söylemesi üzerine sakladım. Başka bir olay yaşanmasın diye sakladım" yanıtını verdi.

Makdül Seyhan Temür'ün annesi Nezaket ile babası Beytullah Badak da kızlarının sanık tarafından öldürüldüğünü ileri sürerek, cezalandırılmalarını talep etti.

Nezaket Badak, kızının sanık Galip Temür tarafından tehdit edildiğini öne sürerek, "Kızım olaydan üç dört gün önce tehdit edildiğini, hatta silahla tehdit edildiğini söyledi. Sanık cezaevinden çıktıktan sonra da 'Bak geldim, ceza almadım, çıktım' diyerek beni de tehdit etti" dedi.

Cumhuriyet savcısının, Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasını talep etmesinin ardından mahkeme, mütalaa için duruşmaya ara verdi.

Mahkeme, sanık Galip Temür'e eşi Seyhan Temür'ü kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmalardaki iyi hali nedeniyle bu cezayı müebbet hapse çeviren mahkeme, tutuklanmasına hükmetti.

Suç delillerini gizlediği gerekçesiyle yargılanan sanık Perihan Temür ise 6 ay 20 gün hapis cezası verilmesini kararlaştıran mahkeme, cezayı erteledi.

Duruşma sonunda Perihan Temür ağabeyi Galip Temür'e sarılarak, "Benim ağabeyim suçsuz" dedi.

Tutuklanan Galip Temür, işlemlerin ardından Çorum L Tipi Cezaevine gönderildi.

- Olay

Çorum'un İğdeli köyünde 2011 yılı Haziran ayında, Seyhan Temür (21), eşi Galip Temür'a ait ruhsatlı tabancayla kafasından vurulmuş olarak yakınları tarafından kaldırıldığı Çorum Devlet Hastanesinde hayatını kaybetmişti.

Eşini öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Galip Temür, kasten adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle Çorum 1. Ağır Ceza Mahkemesinde bir yılı aşkın süren davada yargılanmıştı. Mahkeme, 26 Aralık 2012 tarihinde Galip Temür'a ve suç delillerini gizleme nedeniyle hakkında dava açılan kız kardeşi Perihan Temür'a beraat kararı vermişti.

Karar Seyhan Temür'ün avukatı tarafından temyiz hakkı kullanılarak Yargıtay'a taşınmış, Yargıtay 1. Ceza Dairesi de dosyayı inceleyerek, her iki sanık hakkında verilen beraat kararını bozmuştu.