"Fay Hattında Bisikletle 1500 Kilometre" projesi

"Fay Hattında Bisikletle 1500 Kilometre" projesi
"Fay Hattında Bisikletle 1500 Kilometre" projesi
- Proje kapsamında AKUT gönüllüsü bisikletçiler, Çorum'un Osmancık ilçesine geldi

ÇORUM (AA) - Arama Kurtarma Derneğinin (AKUT) "Fay Hattında Bisikletle 1500 Kilometre" projesi kapsamında Erzurum'dan yola çıkan bisikletçiler, Çorum'un Osmancık ilçesine ulaştı.

AKUT Ankara ekip lideri Hakan Korkut, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Anadolu Fay Hattı boyunca pedal çevirerek depremle ilgili farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Türk halkının AKUT ile 1999 Marmara Depremi'nde tanıştığını belirten Korkut, "1999 depreminde Gölcük'te yüzlerce vatandaşımızın hayatına dokunduk. Ama o afet bize şunu öğretti, arama kurtarma ekibinin yaptığı çalışmalar yeterli değil. Enkaz altında kalanların yüzde 3 ile 5'ine ancak ulaşabiliyoruz" diye konuştu.

Korkut, bu nedenle insanların deprem konusunda bilinçlenmesi, kendileri ve çevresindekilere yardım edebilmesi için farkındalık projesi başlattıklarını kaydetti.

Bisikletçilerden Derya Keçeçi, AKUT Ankara ekibi olarak projeyi çok önemsediklerini, 6 aylık hazırlığın ardından Erzurum'dan yola çıkıp yaklaşık 700 kilometre pedal çevirerek Osmancık'a ulaştıklarını dile getirdi.

Bisikletçi Mehmet Murat Boz ise "Amacımız Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda yaşayan tüm insanlarımıza, deprem farkındalığını artırmak adına eğitimler vermek ve broşürler dağıtmak" dedi.

İnsanları bilinçlendirme konusunda yoğun çaba gösterdiklerini belirten Boz, "Gördük ki çoğu insanımız deprem esnasında ve sonrasında ne yapacağıyla ilgili bilgi sahibi değil, hatta bunu yaşamalarına rağmen. Onlara bir parça katkıda bulunabildiysek bizim için çok gurur verici" ifadelerini kullandı.

AKUT Ankara ekibi, Kızılırmak Nehri kenarında stant açarak vatandaşlara deprem hakkında bilgilendirici broşür ve kitapçık dağıttı. 

Bisikletçiler, daha sonra güzergahlarındaki Kastamonu'nun Tosya ilçesine hareket etti. 

AKUT'un sosyal sorumluluk projesi kapsamında Erzurum'dan yola çıkan bisikletçiler, yolculuklarını 17 Ağustos 'ta Yalova'da yapacakları basın açıklamasıyla tamamlayacak.