Kadınlardan "televizyon programları" protestosu

Kadınlardan "televizyon programları" protestosu
Kadınlardan "televizyon programları" protestosu
- Çorum'da çeşitli sivil toplum kuruluşuna üye kadınlar, Türk örf, adet ve kültürü ile İslam dinine aykırı gördükleri televizyon kanallarındaki programların yayından kaldırılması için protesto yürüyüşü düzenleyip, imza kampanyası başlattı

ÇORUM (AA) - Çorum'da çeşitli sivil toplum kuruluşuna üye kadınlar, Türk örf, adet ve kültürü ile İslam dinine aykırı gördükleri televizyon kanallarındaki programların yayından kaldırılması için protesto yürüyüşü düzenleyip, imza kampanyası başlattı.

Kentteki 12 sivil toplum kuruluşuna üye kadınlarca oluşturulan Çorum Nisa Platformu üyeleri, bazı eğlence ve magazin programları ile uygunsuz reklamları protesto etmek amacıyla Valilik önünde bir araya geldi.

Ellerindeki Türk bayraklarının yanı sıra " Çocuk ahlakı, nesil ahlakı", "Ailemizi tv'ye kaptırmayalım", "Bu işaretleri istemiyoruz" ve "Şiddete hayır" yazılı dövizlerle Gazi Caddesi'nden Hürriyet Meydanı'na yürüyen platform üyesi kadınlara, aileleri destek verdi.

Platform sözcüsü Aysun Tut, televizyon kanallarının kullanılarak, ev hanımlarının ve  genç kızların aptal yerine konulmaya çalışıldığını, söz konusu programlarla kadınların sadece ev, eşya, giyim ve eğlenme gibi konulara yönlendirmeye gayret edildiğini savundu.

"Bu programların, genç kızlarımızı ve delikanlılarımızı içine atmaya çalıştıkları konu daha da vahim" diyen Tut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada ağzımıza bile almaya utanacağımız çirkinlikler peşinde koşturmaya gayret ediyorlar. Bizlere verilmek istenen para , lüks, ihtişam, karşı cins, içki ve sevgi meseleleridir. Sevgi tabii ki güzeldir ama biz her sevgide Yaradan'ı görmeyi daha çok severiz. Bizim tarihimiz beşeri aşktan ilahi aşka koşanlarla doludur. Şimdi ise beşeri aşklar hayatın tek anlamıymış gibi veriliyor. Biz bütün güzellikleri severiz, o güzellikte Yaradan'ı görürüz ve şükrederiz. Ama bunu hayatımızın tek ideali yapmayız. Dünyevi zevkler için çevremizdekilere ihanet etmeyiz."

Anadolu kadınının hem cephede savaştığını hem de hiçbir konuda erkeklerinin gözünü arkada bırakmadığını vurgulayan Tut, "Türk kadını, en azından bizim gibi oynanan oyunun farkında olan kadınlar ve kızlarımız olarak devletin, bu sinsi ve belden aşağı vuran oyuna artık bir 'dur' demesini istiyoruz. Biz anneler, çocuklarımızı kaybetmek, kurulan yuvaların 3-5 ayda bitmesini istemiyoruz. Başka kültürleri baş tacı yaparken kendi kültürleriyle alay eden nesil istemiyoruz" diye konuştu.

Gerek televizyon gerekse internet üzerinden gerçekleştirilen yayınlarla toplumun ve özelde de aile yapısının zedelenmesi için yapılan tüm programların ve yayınların kaldırılmasını talep ettiklerini vurgulayan Tut, "Tek etken bu programlar olmayabilir ama önemli etkenlerden biri olduğu artık istatistiklerle de ispatlandı" dedi.

Tut'un konuşmasının ardından söz konusu yapım ve reklamların yayından kaldırılması amacıyla imza kampanyası başlatıldı. Bir hafta sürecek kampanya kapsamında toplanan imzaların, Başbakanlık ile Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) gönderileceği bildirildi.