8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
DENİZLİ (AA) - Denizli'de "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle Özgecan Aslan anısına yürüyüş düzenlendi. Denizli Kadın Platformu'nun düzenlediği...

DENİZLİ (AA) - Denizli'de "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle Özgecan Aslan anısına yürüyüş düzenlendi. 

Denizli Kadın Platformu'nun düzenlediği etkinlikte, bazı kadın sivil toplum kuruluşları Valilik binası önünde toplanarak  Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Kadınlar, Mersin'de öldürülen Özgecan Aslan için Gazi Bulvarı'dan Delikliçınar Meydanı'na kadar yürüdü. Delikliçınar Meydanı'na ulaşan grup, kaşık çalarak kadınlara şiddeti protesto etti. Emekli öğretmen Zeynep Tekin'in bağlama çalarak gruba eşlik etti.

Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Cennet Kasapoğlu, bu yıl etkinliği Özgecan'a için gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kadınlara yönelik şiddetin, tecavüz ve taciz vakalarının endişe verici oranda arttığını savunan Kasapoğlu, "Sokak ortasında katledilen, töre ve geleneklerin arkasına gizlenen katiller tarafından gencecik yaşta hunharca kıyılan kadınlarımızın, genç kızlarımızın dramı millet olarak hepimizin içini sızlatıyor" dedi. 

Diren Kadın platformu üyeleri de Candoğan Meydanın'ndan Delikliçınar Meydanı'na yürüyüş düzenledi. Çeşitli enstrümanlar çalan kadınlar kadınlar, Türkçe ve Kürtçe dövizler taşıyarak "kadına yönelik şiddeti" protesto etti.