Ahilik Kültürü Haftası

Ahilik Kültürü Haftası
Ahilik Kültürü Haftası
- Denizli'de hafta dolayısıyla düzenlenen etkinlikte tiyatro ekibi tarafından "Şed Kuşatma" canlandırıldı

DENİZLİ (AA) - Denizli'de Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte belediyenin tiyatro ekibi tarafından "Şed Kuşatma" töreni canlandırıldı.

Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle esnaf odaları başkanlarından oluşan kutlama komitesi heyeti, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti.

Vali Kocatepe, ziyarette yaptığı konuşmada, haftanın hayırlı olmasını dileyerek, kutlama etkinliklerinin zengin içerikli hazırlanmış olmasının önemine dikkati çekti.

Esnafın ekonominin temeli olduğunun altını çizen Kocatepe, şöyle konuştu:

"Fabrikalar yokken elimizde eğe, törpü, çekiç, pense vardı. Şu anki kullandığımız malzemeler yine oluyordu yine yapılıyordu ama sanatkarlarımız sayesinde olan şeylerdi. Dolayısıyla ekonomimizin temeli sizlersiniz. Allah sizlere güç kuvvet versin. Sizlere müteşekkiriz. Kriz birçok şeyi etkiler ama sanatkarın altın bileziği olan elindeki mesleği etkileyemez. Sizler var oldukça toplumumuzun hayatını sürdürmesi de mümkündür."

Valilikteki ziyarete AK Parti  Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Ticaret İl Müdürü Abdullah Hasyıldırım, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Musa Çelikkol ile esnaf odaları başkanları katıldı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan da, kutlama heyetini kabulde yaptığı konuşmada, "Denizli bugün kendi ayakları üzerinde duruyorsa, kendi ekonomisini kazanıp tüm dünyaya ihracat gerçekleştiriyorsa, Türkiye 'nin her iline ürün ulaştırıyorsa ve kardeşlik ruhu varsa bunun temelinde ahilik vardır. Bu değerlere sımsıkı sahip çıkmamız gerekiyor. İnşallah sizlerle birlikte bunun daha da duyurulur hale getirilmesi ve çocuklarımızın öğrenmesi gerekiyor. Bunun için işbirliği yapacağız" dedi.

Kutlama etkinlikleri daha sonra Bayramyeri Meydanında devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının gösterisi ile Halk Oyunları ekibi tarafından zeybek gösterisi sunuldu. 

Yılın Ahilik ödülüne layık görülen terzi Osman Eren'e Başarı Belgesi ve hediyesinin verildiği törende, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ekibi tarafından "Şed Kuşatma" töreni canlandırıldı. 

Törene Vali Yardımcısı Tuncay Engin, Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru, Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, esnaf odaları başkanları ile vatandaşlar katıldı.