Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu:
- "(Özgecan Aslan'ı öldürenlere verilen ceza) Bu karar, bundan sonraki kararlar için bir emsal olacaktır" - "Özgecan'ın annesini dün akşam aradım. Tabii ki iki anne, iki kadın olarak ağlaştık. Çünkü o acımız tekrar depreşti. Ama bana şunu söyledi. 'İçimdeki ateşe biraz su serpildi' dedi. Evet kamu vicdanına da biraz su serpildi"

DENİZLİ (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davasında, failler için indirim uygulanmadan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının bundan sonraki kararlar için de emsal olacağını belirtti. 

Milletvekili seçildiği Denizli'ye ilk kez bakan olarak gelen Ramazanoğlu, zeybekler tarafından karşılandı. AK Parti Denizli İl Başkanlığını ziyaret eden Ramazanoğlu, il teşkilatını, 1 Kasım seçiminde gösterdiği başarıdan dolayı kutladı. 

Bakan Ramazanoğlu, AK Parti'nin ilk iktidara geldiğinde birinci nesil reformlar yaptığını belirterek, 64'üncü hükümetin bir reform ve yatırım hükümeti olacağını söyledi. İkinci nesil reformların, bu hükümetle başlatılacağını dile getiren Ramazanoğlu, "Türkiye inşallah yönünü yukarıya, dikeye yöneltip bundan sonraki süreçte hep ileriye, hep ileriye gidecek" diye konuştu. 

Ramazanoğlu, dünyanın siyasi krizden geçtiğini, bu kriz döneminin aynı zamanda fırsatlar da içerdiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer vizyoner bir programınız varsa, eğer iyi bir organizasyonunuz varsa işte bu kriz dönemleri avantaja dönüşür, bu kriz dönemleri verimliliğe dönüşür. Bu kriz dönemlerini iyi yönetme becerileri ile yöneten milletler, bu dönemleri mesafe aldıkları süreçlere döndürmüşlerdir. Biz yerinde sayan değil biz koşan değil biz uçan olmak zorundayız. 64. Hükümetle bundan sonra ikinci nesil reformların başlangıcı ile Türkiye yeni bir ivmenin kapısında. Kapı açıldı, bundan sonra hızlı koşar adımlarımızla yürüyüşümüz başladı."

- "Hepimizin içerisinde Özgecan ile ilgili yanan bir ateş var"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ramazanoğlu, Özgecan Aslan cinayetinin faillerine verilen cezaya  ilişkin soru üzerine, genç kızın vahşice öldürülmesinin bütün kamuoyunun vicdanını yaraladığına dikkati çekti. 

"Hepimizin içerisinde Özgecan ile ilgili yanan bir ateş var, bir anne olarak bir kadın olarak, bir kardeş olarak, bu toplumda vicdan taşıyan birisi olarak" diyen Ramazanoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak davaya müdahil olduklarını hatırlattı. 

İyi hal indirimine hiçbir şekilde müsaade edilmemesi gerektiğini müdahil olarak da söylediklerini bildiren Ramazanoğlu, "Dün kamu vicdanını rahatlatan, Özgecan'ın ailesinin de vicdanını rahatlatan, bizlerin de vicdanını rahatlatan bir karar alındı. Üç saldırgan için hiçbir indirim uygulanmayan ağırlaştırılmış müebbet hapis kararı alındı. Ve bu gerçekten aynı zamanda 'Özgecan Yasası' diye adı geçen yasada bizim talep ettiğimiz bir durumdu. Bu alınan karar, bundan sonraki kararlar için bir emsal olacaktır. Ve bu yasayla ilgili de yasanın ilk uygulaması da, yasa çıkmadan ilk uygulamasını da gerçekleştirmiş olduk."

- "İki anne, iki kadın olarak ağlaştık"

Özgecan'ın annesi Songül Aslan ile dün gece telefonla görüştüğünü bildiren Bakan Ramazanoğlu, "Tabii ki iki anne, iki kadın olarak ağlaştık. Çünkü o acımız tekrar depreşti. Ama bana şunu söyledi. 'İçimdeki ateşe biraz su serpildi' dedi. Kamu vicdanına da biraz su serpildi" ifadelerini kullandı.

 Yeni dönemde "kadına yönelik şiddettin önlenmesine" ilişkin bir soru üzerine ise Bakan Ramazanoğlu, şiddeti sadece kadın ile sınırlandırmadıklarını, şiddetin toplumsal bir olay olduğunu söyledi. 

Kadına, çocuğa, yaşlıya, hayvana, çevreye yönelik şiddetin birbirinin içine geçmiş halkalar olduğunu dile getiren Ramazanoğlu, şunları kaydetti: 

"Çözüm için de toplumsal temelli bakıyoruz. Bu konuda değişik paydaşlarla yaptığımız çok geniş kapsamlı çalışmalarımız var. Hem bakanlık bünyesinde hem kendi bünyemizde yaptığımız çalışmalarımız var hem de sivil toplum örgütleri, Avrupa Birliği ve diğer paydaşlarla yaptığımız diğer çalışmalarımız var. En önemlilerinden biri, Türkiye genelinde sosyal risk haritasını çıkaracağız. Bu sosyal risk haritasına göre, yani genel reçetelerle yaklaşmayacağız. Denizli'nin problemiyle Şanlıurfa'nın problemi bir değil. Denizli'de biliyoruz ki boşanma oranları yüksek, Urfa'da başka bir sorun var. Bir doktor olarak söyleyeyim, başı ağrıyan herkese 'aspirin iç dersem' yanlış olur, birisinin baş ağrısı ateştendir, birisinin nörolojiktir, şudur budur. İşte bu toplumsal risk haritalarını çıkardığımızda sebebe yönelik yaklaşımımız olacak. Önce bu nedenleri öğrendiğimiz zaman o lokal sorunlara göre reçeteler, tedaviler, sorun çözümleri üreteceğiz."

- "Er ve erbaşlara yönelik eğitim yaygınlaştırılacak"

Ramazanoğlu, toplumsal şiddetin önlenmesi için İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yürütülen çalışmaların olduğunu hatırlattı.

Her yıl 450-500 bin gencin vatani görevini yerine getirdiğini belirten Ramazanoğlu, "Biz bu gençleri, eğittiğimiz takdirde şiddete karşı, şiddet bilincine, farkındalığına karşı eğittiğimiz zaman 500 bin genci her yıl eğitip evine yollamış olacağız. Bu çok büyük bir proje. Bu uygulamayı yaygınlaştıracağız" dedi.

Ramazanoğlu, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusundaki çalışmaları geniş tabanlı yürüttüklerini sözlerine ekledi.  

Ziyarette Bakan Ramazanoğlu'na eski Ekonomi Bakanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci'nin yanı sıra milletvekilleri Şahin Tin, Cahit Özkan ve İl Başkanı Necip Filiz de eşlik etti.