Azerbaycanlı hastalar "termal sağlık" için Pamukkale'de

Azerbaycanlı hastalar "termal sağlık" için Pamukkale'de
Azerbaycanlı hastalar "termal sağlık" için Pamukkale'de
- Azerbaycan Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında, Denizli'ye "termal tedavi" için gelen ilk grup Azerbaycanlı hastanın tedavisine başlandı - Denizli Valisi Kocatepe: "Karahayıt bölgesi, hem şifa dağıtan hem de insanların dinlenebildiği güzel bir termal turizm merkezi olmaya devam edecek" - Azerbaycan Sağlık Bakanlığı temsilcisi Dr. Haydaroğlu: "Bu bizim ilk seferimizdi, tedaviye getireceğimiz hasta sayısı daha artacak"

DENİZLİ (AA) - Azerbaycan Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında, Denizli'ye "termal tedavi" için gelen ilk grup Azerbaycanlı hastanın tedavisine başlandı.

Azerbaycan Sağlık Bakanlığı temsilcisinin eşlik ettiği ve aralarında fiziksel engelillerin de bulunduğu 28 kişiden oluşan ilk grubun tedavilerine Pamukkale'deki özel tıp merkezinde başlandı. Merkezde sağlık taramasından geçirilen hastalara, 22 günlük kür programı hazırlandığı, belirli saatler arasında uygulanacak programdan arta kalan zamanlarda ise çeşitli kültürel ve sosyal etkinliklerin düzenleneceği belirtildi.

Denizli Valisi Şükrü Kocatepe ve Denizli  Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Azeri hastaları ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdi. Hastalara acil şifa dileğinde bulunan Vali Kocatepe, Karahayıt'ın 2 bin yıldır beri şifa dağıtan bir merkez olduğunu ifade etti.

Bölgedeki donatım eksiklikleri kentsel dönüşümle ve özel sektörün yaptığı yatırımlarla donanımlı hale geldiğine dikkati çeken Kocatepe, "Karahayıt'taki kentsel dönüşümün 1. etabı tamamlandı ve ikinci etabının çalışmaları başladı. Karahayıt bölgesi hem şifa dağıtan hem de insanların dinlenebildiği güzel bir termal turizm merkezi olmaya devam edecek. Denizli, tarihi özellikleriyle, ören yerleriyle ve bunun yanında doğal kaynakları, yeşil alanlarıyla, parklarıyla ülkemizin incisi bir ili. Azerbaycan'dana  şifa bulmak için gelen kardeşlerimizin Karahayıt termal bölgemizden memnuniyet içerisinde şifa bularak ayrılacağını umut ediyoruz" şeklinde konştu.

Azerbaycan Sağlık Bakanlığı temsilcisi Dr. İskenderov Ramil Haydaroğlu ise fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinin kendilerine gösterdikleri ilgiden çok memnun olduklarını dile getirerek "Bu bizim ilk seferimizdi, tedaviye getireceğimiz hasta sayısı daha artacak" dedi.

Sebuhi Caferoğlu isimli hasta da, uygulanan tedavilerle sağlıklarını kavuşacaklarını inandığını belirterek, "Ben Karabağ Savaşı gazilerindenim, buraya tedavi olmaya geldim. Tedavilerimize hemen bugün başlanıldı. İnanıyoruz ki bizi tedavi edecekler. Bizle çok güzel ilgilenen doktorlarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.