Bakanlar icraatlarını değerlendirdi

Bakanlar icraatlarını değerlendirdi
Bakanlar icraatlarını değerlendirdi
-Ekonomi Bakanı Zeybekci: - "Yüksek teknoloji alanına özel hassasiyet gösteriyoruz. Yüksek teknoloji ve stratejik yatırımları, Türkiye'nin neresinde olursa olsun 5. Bölge teşvik kapsamına aldık" - "İhracatın, ithalatı karşılama oranı tarihin en yüksek noktasına doğru gidiyor, şu anda yüzde 80'lerin üzerinde. Bu dönemde almış olduğumuz ve hedef olarak belirlediğimiz toplam pazar büyüklüğü 38 milyar dolar. 38 milyar dolarlık bölümü inceliyoruz. Bunların hemen hemen bir çoğu ile ilgili ithalatı zorlaştırıcı, daha doğrusu ithalat vergilerini yükseltici tedbirler alıyoruz"

DENİZLİ (AA) - İBRAHİM SÜZER - SEBAHATDİN ZEYREK -  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatın ithalatı karşılama oranının tarihin en yüksek noktasına doğru gittiğini, şu anda yüzde 80'lerin üzerinde olduğunu kaydederek, "Bu dönemde almış olduğumuz ve hedef olarak belirlediğimiz toplam pazar büyüklüğü 38 milyar dolar. 38 milyar dolarlık bölümü inceliyoruz. Bunların hemen hemen bir çoğu ile ilgili ithalatı zorlaştırıcı, daha doğrusu ithalat vergilerini yükseltici tedbirler alıyoruz" dedi.

Zeybekci, bakanlığı dönemindeki icraatlarına ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, ihracatın 36 milyar dolardan, 171 milyar dolara yükseldiği, edilgen bir ekonomiden etken bir ekonomiye geçiş sürecinde görevde bulunduğuna işaret etti.

"Bu dönemde, 500 milyar dolarlık ihracat, 25 bin dolarlık milli gelir ve 2023 hedefimize ulaşmak için yapmamız gerekenleri belirledik, önemli kararlar aldık" diyen Bakan Zeybekci, yüksek teknoloji alanına özel hassasiyet gösterdiklerini bildirerek şunları söyledi:

"Yüksek teknoloji ve stratejik yatırımları, Türkiye 'nin neresinde olursa olsun 5. Bölge teşvik kapsamına aldık. Yüksek teknolojide yurtdışından alımlara da doğrudan destek vermeye başladık. Diğer taraftan Türkiye'den yapılacak yüksek teknoloji ihracatına vermiş olduğumuz destekler var. Bunların hepsi geçtiğimiz 1,5 yılda alınan kararlardır. Şu anda, bütçe itibariyle 3 milyar doların üzerinde yüksek teknolojinin tamamının teşvikten yararlanması için anında ödeyeceğimiz rakamı hükümet olarak planladık. Asıl hedef yüksek teknolojik payının gelişmesidir. İhracat içinde yüksek teknolojinin payı bizde yüzde 4'ün altında ama Kore'de yüzde 25, Almanya ve Japonya'da yüzde 30'ların üzerinde. Türkiye olarak atmamız gereken adımları biliyoruz. Bu yönde de adım atıyoruz."

Ekonomi Bakanlığı'nın dünyada 460 civarında ticaret müşaviri ve personel ile hizmet verdiğini vurgulayan Bakan Zeybekci, "Türk Ticaret Merkezleri" kurulması yönünde aldıkları kararlar sonrası stratejik olarak belirledikleri İran, Almatı, Frankurt, Paris, Katar, Bakü, Moskova ve Amerika'da bir kaç noktada özel merkez kurma çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. 

Bakan Zeybekci, ihracatçıların ve yatırımcıların yıllardır beklediği konulara çözüm üreterek, "yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) oranının düşürülmesi" konusunda oranı yüzde 6'dan 0'a indirdiklerini, ihracat teşviklerinde ise çeşitlemeye gittiklerini hatırlattı. Vatandaşların yurt dışında katıldıkları fuarlara ve tanıtımlara destek verdiklerini belirten Bakan Zeybekci, bunun yanında turizmde her sefere, belirli ülkelerden tedavi amaçlı gelen turistlerin sağlık kuruluşlarına teşvikler verdiklerini anımsattı.

- İthalatla ilgili karar ve politikaların belirlenmesi

İhracatın ithalatı karşılama oranının tarihin en yüksek noktasına doğru gittiğini, şu anda yüzde 80'lerin üzerinde olduğunu kaydeden Bakan Zeybekci, "Bu dönemde almış olduğumuz ve hedef olarak belirlediğimiz toplam pazar büyüklüğü 38 milyar dolar. 38 milyar dolarlık bölümü inceliyoruz. Bunların hemen hemen bir çoğu ile ilgili ithalatı zorlaştırıcı, daha doğrusu ithalat vergilerini yükseltici tedbirler alıyoruz. Buna yönelik olarak ayakkabı, elektrik, elektronik aletler, el aletleri, mobilya, halı, güvenlik ve teknik camlar, tekstil, konfeksiyon ve dokuma ürünleri, bazı ham maddeler eğer Türkiye'de üretiliyorsa, çok dikkatli şekilde takip ediyoruz, kararlar alıyoruz" dedi.

- Gümrük Birliği Anlaşması 

Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ortaklığı çerçevesinde karar alma mekanizmalarında hiç olmamasını çok yadırgadıklarını, bunu "eşitlik" ve "devlet" olmanın mantığına aykırı bulduklarını ifade ettiklerini vurgulayan Bakan Zeybekci, 1,5 yıldır yoğun görüşmeler sonucu 4 şartı Avrupa Birliği'ne kabul ettirdikleri ifade ederek, şunları söyledi:

"Bununla ilgili detay çalışmaları devam ediyor. 2016'nın yarısında inşallah Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle tam üye olmadan ekonomik anlamda tam entegrasyonunun gerçekleşmesini hedefliyoruz. Etken bir ekonomi olmak için Kore ile serbest ticaret anlaşmasını yaptırdık, bitirdik ve uygulamaya başladık. İkincisini yaptık. İran'la 'tercihli ticaret anlaşması' yürürlüğe girdi, şu anda sonuçlarını alıyoruz. Yüzde 30'un üzerinde ihracatımızın direkt İran'a arttığını görüyoruz. Malezya ile bitirdik uygulamaya giriyor, Singapur'la da bitirdik inşallah kasım ayında imzalayacağız. Devasa bir ekonomiyle inşallah, Avrasya Gümrük Birliği'yle doğrudan geçişimiz olacak."