Bakanlar Topçu ve Zeybekci Denizli'de

Bakanlar Topçu ve Zeybekci Denizli'de
Bakanlar Topçu ve Zeybekci Denizli'de
- Kültür ve Turizm Bakanı Topçu: - "Bizim milletçe ancak bir kızıl elmamız olabilir. Adriyatik'ten Çin Seddi'ne dilde, fikirde, işte bir olmuş, kaynaşmış ve bir araya gelmiş çok büyük bir Türk İslam birliğidir"

DENİZLİ (AA) -  Kültür ve Turizm Bakanı Yaşar Topçu, "Bizim milletçe ancak bir kızıl elmamız olabilir. Adriyatik'ten Çin Seddi'ne dilde, fikirde, işte bir olmuş, kaynaşmış ve bir araya gelmiş çok büyük bir Türk İslam birliğidir" dedi.

Topçu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Denizli Büyüşehir Belediyesi tarafından yaptırılan teleferiğin açılışını gerçekleştirdi. 

Açılışta konuşan Bakan Topçu,  Türkiye 'nin 1 Kasım'da seçime gideceğini anımsatarak, tam da bu dönemde terörle amansız bir mücadele yürüttüklerini söyledi.

Hükümetin iki konuda çok kararlı olduğunun altını çizen Topçu, "Birincisi, milletin iradesinin sandığa yansıması için 1 Kasım'da sandık gelecek, bu 63. Hükümetin anayasal birinci görevi. İkincisi ise devletin hizmetleri aksamadan yürüyecek ve bunun yanında da bölücü terör örgütünün beli kırıldı, kafasıyla gövdesi birbirinden ayrıldı. İnşallah sizin siyasi istikrar vereceğiniz destekle bu ayrılan kafa da kuyruk da ayrı ayrı ezilecek, sizin kararınızla" diye konuştu.

Türkiye'nin tıpkı Anadolu kilimi gibi olmazsa olmaz desenleri olduğunu vurgulayan Bakan Topçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte o desenlerdir, Anadolu kilimini dünya çapında meşhur eden. Biz hep beraber, ben Kürt'üm, Çerkez'im, Laz'ım, Arap'ım, Sunni'yim...Ne şekilde ifade ediyorsak edelim, hep beraber bir araya gelelim ve diyelim ki 'evet biz şuyuz buyuz, oyuz ama hep birlikte büyük Türkiye'yiz'. Bunu demekle de kalmayalım, diyelim ki 'evet Avrupa Birliği dostlarımızla biz beraber olmak isteriz'. Aslında onlar anlasalar bizim onlara çok daha fazla katkımız olur. Coğrafi potansiyelimizle, insan potansiyelimizle katkımız olur. Dünya barışına ciddi katkılarda bulunuruz. Dünyada barışın, huzurun ve refahın anahtarı oluruz. Ama onlar da şunu bilmeli ki hiçbirimizin kızıl elması Avrupa Birliği değil. Bizim milletçe ancak bir kızıl elmamız olabilir. Adriyatik'ten Çin Seddi'ne dilde, fikirde, işte bir olmuş, kaynaşmış ve bir araya gelmiş çok büyük bir Türk İslam birliğidir. Bu bizim hakkımızdır."

Bakan Topçu, ay yıldızlı al bayrakla partner olunduğu zaman insanlığın kazanacağını ifade ederek "Onun için seçilmiş Cumhurbaşkanı'nın söylediği gibi şu terörle ilgili yaptığımız mücadelede gelin topu taca atmayın. Türkiye'nin yanında durun insanlığa ve dünya barışına katkınız olsun" diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ekonomik verilere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeybekci, açıkladıkları vaatlerin hamasetle söylenmiş sözler olmadığını bildirdi. Zeybekci, "Millet neyi ciddi alacağını neyi ciddiye almayacağını gayet iyi bilir. Ben eleştiri anlamında şimdiye kadar bir şey duymadım" değerlendirmesinde bulundu. 

Zeybekci, bir soru üzerine, Suriye sınırında düşürülen insansız hava aracının, ajanlık niyetiyle uçurulduğunu ifade etti.

Konuşmalarının ardından teleferiğe binen Zeybekci ve Topçu, Bağbaşı Yaylası'na geçerek buradaki tesislerde de incelemelerde bulundu.

Bakanlar Zeybekci ve Topçu daha sonra, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumunca alınan 760 bisikletin okullara dağıtılması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı, ardından Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi'nin açılışını gerçekleştirdi.