Denizli'de "15. Uluslararası Halk Dansları Festivali" başladı

Denizli'de "15. Uluslararası Halk Dansları Festivali" başladı
Denizli'de "15. Uluslararası Halk Dansları Festivali" başladı
DENİZLİ (AA) - Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 15'incisi düzenlenen "Uluslararası Halk Dansları Festivali", kortej yürüyüşü ile...

DENİZLİ (AA) - Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 15'incisi düzenlenen "Uluslararası Halk Dansları Festivali", kortej yürüyüşü ile başladı.

Festivalin başlaması dolayısıyla Denizli Valiliğinden, Denizli Büyükşehir Belediyesinin bulunduğu Delikliçınar Meydanı'na kadar kortej yürüyüşü yapıldı. 

Yurt içi ve dışından festivale katılan dans topluluklarının kostümleriyle yer aldığı yürüyüşte,  çeşitli danslardan bölümler sahneledi. Yoğun ilgi çeken kortej yürüyüşünde, vatandaşlar sanatçılarla fotoğraf çektirdi. 

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, festivalin başlaması dolayısıyla Belediye Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı başkanlığındaki grupların temsilcilerini makamında kabul etti.

Zolan, bu yılki festivalle farklı kültürlere ait 380 dansçının Denizlililerle buluşacağına işaret ederek, "Farklı kültürlerin bir araya gelmesine ve insanların barışa doğru yürüyüşünde daha güçlü adımlar atmasına vesile olmak istedik. Farklı kültürler, farklı değerler, farklı milletler bir araya gelsin ve tüm dünyada barış ve kardeşlik artarak sürsün. Kültürler paylaşıldığında güzelliklerin de artacağına inanıyoruz" dedi.

Ziyaretin ardından ekipler, Delikliçınar'da ülkelerinin halk danslarını sergiledi.

İlk olarak Sırbistan'dan gelen grubun çıktığı sahnede "Kud Diogen" halk dansları topluluğunun performansı beğeniyle izlendi. Kostarika'dan gelen "Itos Grupo" da büyük ilgi gördü.

Festivale Türkiye ile birlikte Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Kostarika, Makedonya, Meksika, Moldova ve Sırbistan katılıyor. 

Denizli merkezde Delikliçınar Meydanı, İncilipınar Parkı, Adalet Parkı ve Meska ile birlikte Güney, Sarayköy, Kale ve Tavas ilçelerinde de gösterilerin sunulacağı festivalin galası, 12 Haziran Cuma günü akşam  Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek.