Denizli'de devrilen tur otobüsü

Denizli'de devrilen tur otobüsü
Denizli'de devrilen tur otobüsü
- Serinhisar'da tur otobüsünün devrilmesi sonucu olay yerinde hayatını kaybeden 4 turistin cenazesi Antalya'ya gönderildi

DENİZLİ (AA) - Denizli'nin Serinhisar ilçesinde tur otobüsünün devrilmesi sonucu hayatını kaybeden 3'ü Rus, biri Kazakistan uyruklu dört turistin cenazeleri ailelerine teslim edilmek üzere Antalya'ya gönderildi. Cenazelerin pazartesi günü havayoluyla ülkelerine gönderileceği bildirildi.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ndeki incelemede, kimlikleri tespit edilen Rus uyruklu Natalia Bespalova (33), Zhulia Gogoladze (19), Natalia Markova (42), ile Kazakistan uyruklu Aida Sarabayeva'nın (19) otopsi işlemleri tamamlandı.

Dört turistin cenazesi yapılan savcılık işlemlerin ardından, bağlı bulundukları sigorta şirketi yetkililerine teslim edildi. Antalya'dan gelen özel araçlara alınan cenazelerin, pazartesi günü ülkelerine gönderileceği bildirildi.

Kaza sonrasında yaralanan ve kazayı kendi fotoğraf makinesiyle görüntüleyen turistlerden Zinaida Bogdanova'nın Rusya 24 televizyon kanalında haber müdürü olduğu ve Bogdanova'nın iki kızı ile Pamukkale'yi ziyarete geldiği öğrenildi.

Yaralı turistler, kaza sonrasında yaşadıklarını rehberleri aracılığıyla gazetecilere anlatmaya çalıştı.

Bogdanova'nın kızı Darya otobüsün bir anda kaymaya başladığını ve sonrasında kendini otobüsün içinde yerde bulduğunu, hemen  annesi ve kardeşini aramaya çalıştığını belirtti.

Öte yandan, bugün Antalya'dan Pamukkale'yi görmek için gelmek isteyen yabancı turistlerin tur otobüslerini tercih etmediği ve gelen turist sayısında azalma olduğu görüldü.

Kent genelindeki hastanelerin acil servisinde 1'i ağır 8 turistin tedavisinin devam ettiği, 26'sının ise taburcu edildiği kaydedildi. 

Pamukkale Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Ali Aktürk gazetecilere yaptığı açıklamada, kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifa dileklerini iletti.

Aktürk, bu tür kazaların bir daha yaşanmamasını temenni ederek, şöyle konuştu:

"Kazayı haber alır almaz olay yerine hemen ulaştık. Dernek olarak yaralı misafirlerimizi hastanelerde tek tek gezerek ilgilenmeye çalıştık. Hayatını kaybeden turistlerin cenaze işlemleri devam ediyor. turizm camiasının başı sağ olsun. Ülkenin her yerinde bu tür üzücü kazalar biz turizmcileri çok üzüyor. Dünyanın her yerinde kazalar oluyor. Gönül istiyor ki olmasın. Ülkemizde güvenli turizm yaptırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye gayet güvenli bir bölgedir."

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi de olan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen ise kazanın Denizlili turizmcileri derinden etkilediğini belirterek, dernek olarak gerekli tedbirlerin alınacağını kaydetti.

Pamukkale ziyaretinin ardından Denizli'den Antalya'ya giden Evren Erkılınç yönetimindeki 07 FGN 64 plakalı turist taşıyan tur otobüsü, Serinhisar ilçesine bağlı Akça mevkisinde bariyerlere çarparak devrilmiş, 4 turist olay yerinde hayatını kaybetmiş, 35'i turist 38 kişi yaralanmıştı. 

Denizli Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, kazanın bölgede etkili olan yağışın ardından meydana geldiğini açıklamıştı.