Denizli'de Ebola virüsü şüphesi

Denizli'de Ebola virüsü şüphesi
Denizli'de Ebola virüsü şüphesi
- Denizli'de Ebola virüsü şüphesiyle tedavi altına alınan kişiye "sıtma" teşhisi konuldu - Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hatipoğlu: "Ebola ile sıtmanın klinik bulguları birbiriyle örtüşmektedir. Ülkemizde bugün itibariyle Ebola yoktur" - "Hasta tedaviye oldukça olumlu yanıt vermiş olup, genel durumu iyi olup, halen tedavisi sürmektedir"

DENİZLİ (AA) -  Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Uzm. Dr. Hüsem Hatipoğlu, Denizli'de Ebola şüphesiyle hastaneye yatırılan kişiye "sıtma" teşhisi konulduğunu belirtti.

Hatipoğlu, "Ebola ile sıtmanın klinik bulguları birbiriyle örtüşmektedir. Ülkemizde bugün itibariyle Ebola yoktur" açıklamasında bulundu.

Hatipoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 5 yıldır Liberya'da sondaj işçisi olarak çalışan ve 18 gün önce Fas üzerinden uçakla Türkiye'ye dönerek memleketi Denizli'ye ulaşan 33 yaşındaki İ.D'nin, ateş, üşüme ve titreme şikâyetleriyle Denizli Devlet Hastanesi'ne başvurduğunu bildirdi.

İ.D'nin "Ebola" virüsü taşıyabileceği düşüncesiyle gerekli önlemlerin alındığını ve müdahalenin yapıldığını kaydeden Hatipoğlu, tetkikler neticesinde bu kişinde "sıtma" rahatsızlığı olduğunun tespit edildiğini aktardı.

Hastanın, bu yönde tedavisine başlandığı ve olumlu yanıt alındığı, genel durumunun iyi olduğu bilgisini veren Hatipoğlu, "Ebola ile sıtmanın klinik bulguları birbiriyle örtüşmektedir. Daha öncede ebola düşünülen 34 hastanın 14'de sıtma tanısı konulmuştu. Ülkemizde bugün itibariyle Ebola yoktur" görüşlerini aktardı.