Denizli'de seçim güvenliği toplantısı

Denizli'de seçim güvenliği toplantısı
Denizli'de seçim güvenliği toplantısı
DENİZLİ (AA) - Denizli'de, 1 Kasım'da yapılacak 26'ıncı dönem milletvekili genel seçimleriyle ilgili "seçim güvenliği toplantısı"...

DENİZLİ (AA) - Denizli'de, 1 Kasım'da yapılacak 26'ıncı dönem milletvekili genel seçimleriyle ilgili "seçim güvenliği toplantısı" gerçekleştirildi.

Valilik Toplantı Salonu'ndaki toplantıya Vali Şükrü Kocatepe, Vali Yardımcısı Ekrem Büyükata, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, İl Jandarma Komutan Vekili Mürşit Kuyumcu, 19 ilçenin kaymakamları ile diğer görevliler katıldı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, 1 Kasım Pazar günü yapılacak olan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin Denizli il genelinde huzur ve güven içerisinde yapılması amacıyla İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'nın hazırladığı "Oy Verme Günü Alınacak Emniyet Tedbirleri" konulu sunumların değerlendirildiği belirtildi.

Seçim günü ve seçim sonrasında gelişebilecek muhtemel olaylara karşı alınacak emniyet tedbirleri konusunda ilçe kaymakamlarının görüşlerinin alındığına işaret edilen açıklamada,   siyasi partilerin seçim bürolarındaki irtibat görevlilerine 298 sayılı Kanun ve Yüksek Seçim Kurulu, İlçe ve İl Seçim Kurulu Kararları doğrultusunda 1 Kasım 2015'te saat 18.00'den sonraki süreçte dikkat edilecek hususlar konusunda bilgilendirme yapılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, oy verme günü, özellikle oy torbalarının İlçe Seçim Kurulu'na güvenlik içinde intikal etmesini sağlamak amacıyla güzergahların planlanarak güvenlik birimlerinin gözetim ve denetimi altında intikallerinin sağlanacağı vurgulanarak "seçim sonuçlarına göre toplanması muhtemel kitlelerin ve toplanılacak yerler önceden tespit edilerek tedbir ve kuvvet planlamasının yapılması, oy pusulalarının İlçe Seçim Kurullarına güvenlik içinde intikali ile birlikte seçim kurulu binalarının çevre emniyetinin de sağlanmasına, muhtemel itirazlar ve parti gruplarının seçim kurulu binaları çevresi ve içinde yapabilecekleri fiili müdahale ve eylemlere karşı bina emniyetlerinin zafiyete meydan vermeden ayrıntılı olarak planlanması ve seçim sonrasında da bu tedbirlerin ortam sükunete erinceye kadar hafta içinde de devam ettirilmesi hususlarındaki alınacak güvenlik tedbirleri ve yapılması gereken çalışmalar görüşülerek karara bağlandı" ifadelerine yer verildi.