Denizlili sanayici 2016'dan umutlu

Denizlili sanayici 2016'dan umutlu
Denizlili sanayici 2016'dan umutlu
- Denizli Sanayi Odası tarafından yapılan ankete katılan sanayicilerin yüzde 55'i bu yıl üretimlerinin artmasını beklediklerini ifade etti

DENİZLİ (AA) - Denizli Sanayi Odası (DSO) üyeleri arasında yapılan ankete katılan sanayicilerin büyük bölümü, 2016'da üretim ve satışların artmasını beklediğini belirtti.

DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, bu yıl 11'incisi yapılan "Denizli Sanayisi Genel Görünüm Anketi" verilerini basın toplantısıyla açıkladı.

Oda üyesi 284 sanayicinin katılımıyla gerçekleştirilen ankette üretim, kapasite kullanımı, satış, sipariş, karlılık, yatırım, ihracat ve istihdam alt başlıklarında 2015 yılı değerlendirmesi ve 2016 beklentilerini ortaya koyduklarını ifade eden Keçeci, 2015 yılını bir önceki yıla göre daha iyi kapatan sanayicilerin 2016'da da olumlu beklentiler içinde girdiğini söyledi.

Ankete katılan sanayicilerin bu yıl yüzde 55'i üretimlerinin, yüzde 53'ü iç satışlarının, yüzde 63'ü dış satışlarının, yüzde 60'ının da siparişlerinin artacağını tahmin ettiklerini anlatan Keçeci, "Özellikle metal eşya ve makine sektörünün 2016'ya en iyimser bakan sektör olduğu görülüyor. Bu sektördeki katılımcıların yüzde 52'si geçen yıl istihdamlarının arttığını ifade etti. Tekstil ve konfeksiyon sektöründe ise bu oran yüzde 30 olarak gözüktü" dedi.

Keçeci, Denizlili sanayicilerin 2016 sonu ekonomik ve finansal göstergelere ilişkin tahminlerinin ortalamasının ise büyümede yüzde 4,28, ÜFE'de yüzde 10,39, TÜFE'de yüzde 8,79, dolarda 2,84 lira, avroda 3,02 lira, TCMB gecelik faiz oranında yüzde 9,28 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

- Asgari ücrete karşı verimlilik artıracaklar

Bu arada, ankette "asgari ücretin artırılması sonucu yükselen işgücü maliyetini nasıl karşılamayı planladıkları" sorusuna ise sanayicilerin yüzde 30'unun verimliliği artıracakları, yüzde 20'si öz kaynakları ile karşılamayı, yüzde 19'u ürün fiyatını yükseltmeyi, yüzde 19'u ise çalışan sayısını azaltmayı planladığı yanıtını vermesi dikkati çekti.

Ankete katılan sanayicilerin hemen hemen hepsi sınır komşularında yaşanan karışıklıkların, işlerini olumsuz yönde etkilediğine vurgu yaptı.