Doğu Türkistan'da müslümanlara yönelik saldırılar

Doğu Türkistan'da müslümanlara yönelik saldırılar
Doğu Türkistan'da müslümanlara yönelik saldırılar
-Denizli'de bir grup, Doğu Türkistan'da müslümanlara yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla eylem yaptı

DENİZLİ (AA) - Denizli'de bir grup, Doğu Türkistan'da müslümanlara yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla  eylem  yaptı.

Delikliçınar Meydanı'nda toplanan Denizli Ülkü Ocaklarına üye yaklaşık 200 kişilik grup, 10 metre uzunluğunda Türk bayrağı açarak, "Doğu Türkistan yalnız değildir" sloganları attı.

Grup adına basın açıklaması yapan Hasbi Atak, "din ve vicdan hürriyeti tanınmayan, namus ve canlarına göz dikilen müslüman Uygur Türklerinin var olma savaşı verdiklerini" söyledi.

Baskılardan, işkencelerden dolayı anılarını, vatanlarını, akrabalarını geride bırakarak göçeden Doğu Türkistanlı müslümanlara destek vereceklerini belirten Atak, "Kendi toprağında Çin 'in zulmüne uğrayan soydaşlarımız göç yollarında açlığa, susuzluğa, hastalıklara karşı mücadele etmektedir. Çok açık olarak ifade ediyorum ki, içeride zulmün sorumlusu Çin'dir. Doğu Türkistan bizim sevdamızdır. Doğu Türkistan'da yaşayan soydaşlarımız da bizim can kardeşimizdir. Oradaki kardeşlerimiz yalnız ve sahipsiz değildir" diye konuştu.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.


  ETİKETLER:

  Çin

  ,

  Protesto

  ,

  göç

  ,

  Eylem

  ,

  Karşı