Ekonomi Bakanı Zeybekci:

Ekonomi Bakanı Zeybekci:
Ekonomi Bakanı Zeybekci:
- "(Asgari ücret) Şu rakam olduğu zaman bir şirketin gelirleri, yaptığı işin maliyetleri sabitse, giderleri değiştiği zaman o şirket 300 kişiyle yaptığı işi 200 kişiyle yapmak zorunda kalır. Yapamadı mı, batar. Kapılar kapatılır, kepenkler indirilir" - "Bunların söylediklerinin muhatabı, Türkiye'deki işçi, işveren sendikalarıdır, TOBB, sanayi ve işadamları dernekleri, ihracatçılar, üreticilerdir. Biz edebimizden susuyoruz. Siz bunların haddini bildirin. Bunlara karşı susmayın"

DENİZLİ (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bazı partilerin asgari ücretle ilgili vaatlerinin hayata geçmesi halinde şirketlerin zora gireceğini savunarak, "Bunların söylediklerinin muhatabı, Türkiye 'deki işçi, işveren sendikalarıdır, TOBB, sanayi ve işadamları dernekleri, ihracatçılar, üreticilerdir. Biz edebimizden susuyoruz. Siz bunların haddini bildirin. Bunlara karşı susmayın" dedi.

Bakan Zeybekci, Anemon Otelde düzenlediği proje tanıtım toplantısında, Anneler Günü'nü kutlayarak, annelerin ayakların altına cennet konulduğunu, annelerin baş tacı olduğunu belirtti. 

"Analar hiç ağlamasın" diyen Zeybekci, İslam coğrafyasında, Türkiye'de ve dünyanın hiçbir yerinde sebebi ne olursa olsun hiçbir ananın üzülmemesi ve ağlamaması dileğinde bulunduğunu söyledi.

Denizli'ye belediye başkanlığı ve sonraki dönemlerde yaptıkları hizmetlere değinen Bakan Zeybekci, Denizli'nin Türkiye'de parmakla gösterilen, takdir edilen, incelenen, özenilen şehir haline geldiğini ifade etti. Gelecek nesillere bırakacakları bir Denizli'nin hayalini kurduklarını dile getiren Zeybekci, vizyon projelerini tanıttı. 

Zeybekci, 7 Haziran seçimleri için yapılan anketlerde ortaya çıkan sonuçlarda hiç kimsenin Türkiye'de iktidar ve hükümet değişikliğinin olacağına inanmadığını kaydetti. 

- "Kapılar kapatılır, kepenkler indirilir"

Siyasetin ülkeye hizmet etmek için en kutsal kurumlarından biri olması gerektiğini belirten Zeybekci, şunları söyledi:

"Siyaset bu milletin başına bela olamamalı, siyaset bu millete ağır olmamalı. Bugün hiçbirinizle istişare etmeden meydanlarda uçuşan, meydanlarda açık artırmaya çıkan saçmalıkların hangi birisini sizinle istişare ettiler? Sizlerden hiç görüş aldılar mı? Size hiç soran oldu mu? Bugün havada uçuşan sözlerin ve vaatlerin tek muhatabı sizlersiniz, devlet değil. Devletin memurları, valilileri, müsteşarları, genel müdürleri kılına zarar gelmeden, enflasyona da ezdirilmeden yoluna devam edecek. Sizin fikirlerinizi sordular mı? Soramazlar çünkü genetiklerine aykırı. Şimdi diyorlar, asgari ücret şu rakam olacak. Buradaki bütün sanayicilere soruyorum, devletin cebinden bir kuruş çıkacak mı? Şu rakam olduğu zaman , bir şirketin gelirleri, yaptığı işin maliyetleri sabitse, giderleri değiştiği zaman o şirket 300 kişiyle yaptığı işi 200 kişiyle yapmak zorunda kalır. Yapamadı mı, batar. Kapılar kapatılır, kepenkler indirilir."

- "Haddini bildirin, susmayın"

Seçim meydanlarındaki vaatleri eleştiren Zeybekci, "Bunlar hayatları buyunca iki tane koyunun bile akşama kadar karnını doyuramazlar. Bunlar, o iki koyunu da eve sapa sağlam getiremeyenlerdir" diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunların söylediklerini muhatabı Türkiye'deki işçi, işveren sendikalarıdır, TOBB, sanayi ve işadamları dernekleri, ihracatçılar, üreticilerdir. Biz edebimizden susuyoruz. Siz bunların haddini bildirin. Bunlara karşı susmayın. 7 Haziran'da, bu ülkede asla bir hükümet değişikliği olmayacak. 7 Haziran'da Türkiye bir tarihi fırsatı da yakalayacak. Türkiye bu güne kadar bu siyasetteki bütün ağırlıklarından kurtulacak şekilde Meclis'in çoğunluğuna sahip olacak. Şu andaki görüntü o. Yine milletin takdiridir, millet öyle buyurursa o. Ama siyaseti itibarlı kılmak lazım. Siyasetinin ağzından çıkan sözü adama sorarlar. Bugün asgari ücret bin 500 lira diyen adama sorarlar; senin belediyelerinde taşeron işçiler aylık bin lira alıyor bunlara hala görmüyor musun?" 

- Teşvik Kanunu

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatı ile Ekonomi Bakanlığı tarafından çıkarılan ve yürütülen "Teşvik Kanunu"nda önemli çalışma başlattıklarını açıklayan Zeybekci, kanunda en çok şikayet edilen "iller arasında ve il içindeki ilçelerde farklılıklar" konusuyla ilgili de kapsamlı bir çalışmayı sürdürdüklerini söyledi. 

Toplantıda, Pamukkale Teknokent'te geliştirilen bir programın da tanıtımı yapıldı. 

Toplantıya, AK Parti Denizli Milletvekili adayları, AK Parti Denizli İl Başkanı Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ilçe belediye başkanları, oda başkanları, işadamları ve partililer katıldı. 

Bakan Nihat Zeybekci, toplantının ardından Çamlık Park'ta Denizli Fırıncılar Odası tarafından düzenlenen piknik ile Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin düzenlediği etkinliğe katıldı.