Ekonomi Bakanı Zeybekci:

Ekonomi Bakanı Zeybekci:
Ekonomi Bakanı Zeybekci:
- "Artık Türkiye'de, 2002 yılındaki gibi sizlerin, bizlerin ödediği, toplanan bütün vergilerin yüzde 86'sını faize ödeyen bir hükumet, bir Türkiye yok"

DENİZLİ (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2002'deki gibi toplanan vergilerin yüzde 86'sını faize ödeyen bir hükümet ve Türkiye 'nin bulunmadığını söyledi.

Nihat Zeybekci, Çivril ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı konuşmada, il geneli ve çevresinde 7-8 Ocak'ta meydana gelen don ve sel olaylarında ortaya çıkan zararın, Bakanlar Kurulu kararıyla tamamının tanzim edilmesiyle ilgili Başbakanlık talimatının verildiğine dikkati çekti.

Artık, IMF kapılarında bekleyip de oradan verilen faizli paraların nerede nasıl harcanacağının hesabını IMF'ye soran bir  hükumetin olmadığını vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti: 

"Artık Türkiye'de, 2002 yılındaki gibi sizlerin, bizlerin ödediği, toplanan bütün vergilerin yüzde 86'sını faize ödeyen bir hükumet, bir Türkiye yok. O zamanlar IMF memurları, her şeye bakıyordu. IMF memurları yetmedi, Dünya Bankasından ekonomi bakanı geldi. O ekonomi bakanı onaylamadığı zaman Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı veya o gün mangal görünce ta karşıdan üfleyen başbakan yardımcıları var ya Denizli'ye 5 bin lira bile gönderemezlerdi. Neden biliyor musunuz? Bende belgesi var. Dünya Bankası ve IMF'ye taahhütte bulunulmuş, ekonomi bakanı onaylamadan, ekonomi bakanının katılmadığı hiç bir ekonomik karar alınamaz diye."

- "Denizli'ye mazotu, 5 defa bedava veriyoruz"

Zeybekci, CHP 'nin iktidara gelmesi durumunda mazotun litresini 1,5 liraya indirme vaadinde bulunduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Hesap yapacak olursak, Denizli'nin toplam mazot ihtiyacı 20 milyon litre. Mazot 3 lira bile olsa, 20 bin ton mazot, 60 milyon lira yapar. 2014 yılında Denizli'ye doğrudan verilen desteklerle gelen hibe, 250 milyon lirayı geçiyor. Bunlara geldiklerinde sorun, daldaki kuş, eldeki kaz. Allem gallem ediyor, abrakadabra diyor, daldaki kuşu boyuyor, millete satmaya çalışıyorlar. Biz Denizli'ye mazotu, 5 defa bedava veriyoruz. Yetmez, daha fazla vermek lazım. Bütün bunlara rağmen çıkıp (tarımı öldürdüler, çiftçi mahvoldu) diyorlar."

Nihat Zeybekci, CHP İl Başkanı Nuri Çavuşoğlu'nun, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan 584 bin lira doğrudan hibe aldığını belirterek, "Ondan sonra diyor ki (çiftçiyi öldürdüler)" ifadesini kullandı.

Bakan Zeybekci, daha sonra Kıralan ve Çıtak Mahallelerinde vatandaşlara hitap etti.