Ekonomi Bakanı Zeybekci Denizli'de

Ekonomi Bakanı Zeybekci Denizli'de
Ekonomi Bakanı Zeybekci Denizli'de
- Bakan Zeybekci: "Bu ülkede sebebi ne olursa olsun analar ağlamasın, anaların yavruları toprağa düşmesin, sebebi, bahanesi ne olursa olsun bu ülkede kardeş kanı akmasın"

DENİZLİ (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Bu ülkede sebebi ne olursa olsun analar ağlamasın, anaların yavruları toprağa düşmesin, sebebi, bahanesi ne olursa olsun bu ülkede kardeş kanı akmasın" dedi. 

Zeybekci, Eğitim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin, Denizli Görme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu'nda düzenlediği 25. Anneler Günü etkinliğinde yaptığı konuşmada, kadınlara yapılan hizmetlerle ülkenin geleceğinin korunmuş ve kurtarılmış olacağını söyledi.

Bu nedenle yılda bir gün Anneler Günü kutlamakla annelere karşı olan görevin yerine getirilemeyeceğini ifade eden Zeybekci, "Bizim dinimiz kız çocuklarını kumlara gömen bir medeniyetten sonra o kız çocuklarının ve anaların ayaklarının altına cenneti koyarak kutsal hale getirmiştir. Bizim dinimiz, yine dini emirlerden sonra anaya babaya sadakati, anaya hürmeti, karşılığı olunmayan güzellikleri bizlere ahlak olarak öğretmiştir" diye konuştu.

Zeybekci, hiçbir nedenin bir ananın, yok uğruna evladı için ağlamasını haklı çıkaramayacağına da işaret ederek, "Sadece ve sadece vatan uğruna, millet uğruna, bayrak uğruna feda olmaktan başka artık diyoruz ki, bu ülkede sebebi ne olursa olsun analar ağlamasın, anaların yavruları toprağa düşmesin, sebebi, bahanesi ne olursa olsun bu ülkede kardeş kanı akmasın. İnşallah anaların ağlamadığı, anaların yavrularını kaybetmediği, anaların yavrularını kara toprağa göndermediği bir dünya , bir Türkiye diliyorum" ifadelerini kullandı.

Okul yararına düzenlenen etkinlikte görme engelli öğrencilerin sunduğu mini konseri dinleyen Zeybekci, etkinliğe katılan kadınların Anneler Günü'nü çiçek vererek kutladı, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

- "Analar sağlamsa gerisi sağlamdır"

Bakan Zeybekci, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin Anneler Günü dolayısıyla Çamlık Park'ta düzenlediği etkinliğe de katıldı. 

Burada yaptığı konuşmada, tüm annelerin gününü kutlayan Zeybekci, dünyada öpülecek en güzel yerin annelerin ayaklarının altı olduğunu söyledi. 

Zeybekci, annelerin, ülkenin gelişmesinde taşıdıkları öneme işaret ederek, şunları kaydetti:

"Geleceğin muhteşem Türkiye'sini inşa edeceksek, ecdadın bize hedef gösterdiği, Gazi Mustafa Kemal'in lafza döktüğü, o muasır medeniyet seviyesine ulaşacaksak yapmamız gereken ilk , analarımızın yetişmesini güzel hale getirmemiz lazım. Yani kızlarımızın eğitimini, kızlarımızın geleceğini hazırlarken ülke olarak bütün imkanlarımızı da seferber etmemiz lazım" diye konuştu. 

Zeybekci, bu düşünceden hareketle kız çocuklarının eğitimi için ailelere maddi destek sağladıklarını, onların eğitime devam etmeleri için önlerindeki engelleri kaldırdıklarını anlatarak, "Hem bugünkü annelere hem geleceğin annelerine sahip çıkıp iyi yetiştirdiğimiz sürece, bu ülke ileri baksın. Analar sağlamsa gerisi sağlamdır. Bu analar öyle analardır ki, yetiştirdikleri evlatlarını başını kınalayıp da bu millete kurban eden analardır" dedi.

 

- Gelin ve damatla fotoğraf çektirdi 

Bu arada, Çamlık Parkı'ndaki Anneler Günü etkinliğine eşi Ayşen Zeybekci ile el ele yürüyerek gelen Bakan Zeybekci, parktaki vatandaşlarla etkinlik öncesi sohbet etti.

Zeybekci çifti, parkta düğün fotoğrafı çektiren Meryem ve Ali Rıza Gelen çiftinin ricasını kırmayıp onlarla fotoğraf çektirdi.