Ekonomi Bakanı Zeybekci Denizli'de

Ekonomi Bakanı Zeybekci Denizli'de
Ekonomi Bakanı Zeybekci Denizli'de
- Bakan Zeybekci: - "Ne olur hiç kimse bu milleti 'kandırdı' demesin, hiç kimse 'attım ortaya bir şey, milleti bununla avlayacağım' demesin. Bu millet bilir, bunun hesabını gayet iyi bilir" - "Şu anda Avrupa'da birinci olduk. 60 milyar doların üzerinde milli gelire ulaştık. Dünyada altıncı veya yedinciyiz. Yeterli mi, değil. Bizim hedefimiz her daim dünyada birinci olmak" - "Bizim de işimiz gücümüz vardı. 2002 yılında benim de şirketlerim İstanbul Sanayi Odasının açıklamış olduğu ilk bin listesinde 492'inci sıradaydı, siyasetle daha alakam yokken. Şimdi ilk 5 binde bile yok" - "(IMF'ye borçların ödenmemesi) Yunanistan böyle bir şeye cesaret edemez"

DENİZLİ (AA) - Ekonomi Bakanı Zeybekci, seçim meydanlarında verilen vaatleri eleştirerek, "Ne olur hiç kimse bu milleti 'kandırdı' demesin, hiç kimse 'attım ortaya bir şey, milleti bununla avlayacağım' demesin. Bu millet bilir, bunun hesabını gayet iyi bilir" dedi.

Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce EGS Kongre Merkezinde düzenlenen "Kırsal Kalkınma Yatırımları Tanıtımı ve Hibe Sözleşmeleri" törenine katılan Zeybekci, konuşmasında tarımın önemine dikkati çekerek, "tarımı korumadan, ürünleri korumadan, çiftçiyi korumadan bağımsızlığın korunamayacağını, dışarıya bağımlı olunacağını" ifade etti. 

Ülkelerin tarım ürünlerinde kendilerine yetmeleri için muhafazakar bir politika uyguladığını,  Türkiye 'nin de tarımda kendine yeterli olmaya çalıştığını dile getiren Zeybekci, hükümetin her yıl tarıma minimum 11 milyar lira destek verdiklerini bildirdi.

Zeybekçi, "Yeterli mi, değil. Dünyada gelişmiş ekonomiler daha fazla verirken, bizim daha fazla vermemiz tabii ki beklenen şey ama eldeki kaynak ve imkanlar meselesi. 2002 yılında pamuğa verilen 4 kuruş destek bugün 65 kuruşa çıktı. Yeter mi, değil. Bizim stratejik anlamda Türkiye'ye yetecek kadar pamuk üretimini yapmayı sağlamamız gerekiyor. Tarım ürünlerini garanti altına almamız lazım. Hayvancılık üretimimizi garanti altına almamız lazım. Onun için de belirli bir program çerçevesinde, ülke imkanları geliştikçe bunlara destek veriyoruz, vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

- "Avrupa'da birinci olduk, hedef dünyada birinci olmak"

Türkiye'nin 10 yıl önce tarımsal yurt içi hasılada, milli gelirdeki tarımın payı ile Avrupa'da dördüncü olduğunu vurgulayan Zeybekci, "Şu anda Avrupa'da birinci olduk. 60 milyar doların üzerinde milli gelire ulaştık. Dünyada altıncı veya yedinciyiz. Yeterli mi, değil. Bizim hedefimiz her daim dünyada birinci olmak. İşte buradan yola çıkarak Türkiye'de inanılmaz bir seferberlik başlatıldı" ifadesini kullandı.

Zeybekçi, tarımın ve çiftçilerin hep istismar edildiğine belirterek, seçim meydanlarında çiftçilere verilen mazot fiyatı sözlerine değindi.

Zeybekçi, şöyle devam etti:

"Nereden vereceksin? Türkiye'nin bir milli geliri var, bir ekonomisi var, bir ekonomik büyüklüğü var. Toplam pastayı büyütmeden aradaki pastanın paylarını değiştirebilirsiniz, pastanın dilimlerini değiştirebilirsiniz. Mazotu sıfır liradan satabilirsiniz, verebilirsiniz insanlara. Peki diğer tarafı ne yapacaksınız. Yıllık tarımsal kırsal kalkınma giderleri hariç, Denizli'ye tarımda yılda 150 milyon lira destek geliyor hibe. Denizli'nin tarımda kullandığı mazot 20 bin ton, 20 milyon litre. 20 bin ton mazotu bedava verseniz Denizli'ye, yaklaşık 80 milyon lira yapar, geri kalanını yine vermeye devam edersiniz. Tarımsal kırsal kalkınmaya 2012 yılından bu güne kadar yaklaşık olarak 60 milyon hibe verilmiş. Daha birçok desteklerimiz var bu alanda. Ne olur hiç kimse bu milleti 'kandırdı' demesin, hiç kimse 'attım ortaya bir şey, milleti bununla avlayacağım' demesin. Bu millet bilir, bunun hesabını gayet iyi bilir.

Yaş sebze ve meyve ihracatına yıllık 600 milyon lira civarında destek veriyoruz. Türkiye olarak tarım ihracatını biz 50 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Şu anda 17 milyar dolar seviyesinde. İnsanların gelir seviyesini yükseltmek gibi hedefimiz var."

- "Siyaset öncesi şirketim 492'inci sıradaydı, şimdi ilk 5 binde bile yok"

Zeybekci, 7 Haziran'da yapılacak seçimde Türkiye'de istikrarın ve 2023 hedeflerine, muasır medeniyet hedeflerine doğru yürüyüşün devam edeceğini vurgulayarak, şunları ifade etti:

"Biz 2004 yılında 'Denizli hak ettiğini alacak' dedik. Denizli siyasetin birinci masasında oturan şehirlerinden birisi haline geldi. Bunu birlikte yaptık. Denizli'nin ortak başarısıdır. Yoksa makamlar olsun, mevkiler olsun aşkıyla değil. Bizim de işimiz gücümüz vardı. 2002 yılında benim de şirketlerim İstanbul Sanayi Odasının açıklamış olduğu ilk bin listesinde 492'inci sıradaydı, siyasetle alakam yok iken. Şimdi ilk 5 binde bile yok. Allah'a şükürler olsun, Cehab-ı Allah 'ilmi isteyene, mülkü istediğime' diyor. Emanetçisiyiz, Allah bize sahip olduklarımızın hesabını verebilmeyi nasip etsin. Allah bize bu milletin karşısında yüzümüzü kızartmasın, mahcup ve pişman etmesin. Ama bu mesele Denizili sevdası meselesi, benim meselem olamaz. Denizli'nin gelecek nesillerine daha iyi, daha üst seviyelerde bırakabilmek için bizim ortak projemizdir. Onun için bu yük bana ağırdır. Bu şehir istedi de bu hale geldi, bu şehrin insanları destek verdiği için bu şehir bugün bu hale geldi.

Sizler üretmeye devam edeceksiniz, bizler destek vermeye devam edeceğiz. Sizler problemleriniz bize getireceksiniz, biz o problemlerin tamamını çözmeye devam edeceğiz." 

Bu sene yaşanan don, su baskınları olaylarını hatırlatan Bakan Zeybekci, Başbakanın Manisa, Denizli, Afyon, Uşak, Isparta, Aydın'aki zararların tazminiyle ilgili talimatları olduğunu buna yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi. 

Konuşmanın ardından Zeybekci ve protokol üyeleri, kırsal kalkınma için destek alanlar sözleşmelerini verdi.

- "Bence kararını vermiş bir toplum var"

Etkinlikte gazetecilerin, "Seçimlere yaklaşılırken toplumda bir rehavetin gözlendiği" yönündeki soruya Zeybekci, "Türkiye'de bir yılda 3 seçim yapılması piyasaları ve toplumu bir şekilde yormuş olabilir" yanıtını verdi.

Toplumda bunun yanında çok bilinçli bir bekleyişin olduğunu, bunun "sessizlik olarak algılanmaması" gerektiğini vurgulayan Zeybekci, "Bence kararını vermiş bir toplum var. Ne yapacağını bilen, her zamanki gibi muhteşem hakem görevi görecek olan milli iradeye doğru yaklaşıyoruz. 7 Haziran günü milletin o kararını hep birlikte göreceğiz. Allah bu milletimizin için hayırlısı ne ise onu nasip etsin. Milletimizin kararı bizim başımızın tacıdır" dedi.

- Yunanistan'ın IMF'ye borcunu ödeyememesi 

Gazetecilerin, "Yunanistan'ın IMF'ye borcunu ödeyemeyeceği" yönündeki açıklamalarını hatırlatmaları üzerine Zeybekci, bu yaklaşıma Avrupa Birliği'nin (AB) ve piyasaların kendisini hazırladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Yunanistan, Almanya ile daha çok finansal ilişki içinde olan bir ülke. Bundan etkilenmeler ile ilgili gereken yapıldı. Ama Yunanistan böyle bir şeye cesaret edemez. AB bence bir noktaya kadar Yunanistan ekonomisini disipline etmek için zorlayabilir. Ama karşılıklı olarak uzlaşı olacaktır. Bu hafta uzlaşmaların da biteceğini tahmin ediyorum.

Ama diğer taraftan Avrupa Birliği ekonomilerinin hantallığından dolayı, karar alma mekanizmalarının hantallığından dolayı istedikleri ekonomik gelişmeleri sağlayamama gibi bir sıkıntısı var. Bununla ilgili önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği daha pratik daha hızlı karar alma mekanizmalarına nasıl oluşabilir. Ekonomik anlamda veya hukuki ve idari anlamda karar alarak bunları hayata geçirmeyi nasıl gerçekleştirebilir. Onunla ilgili çalışmalarını bu ara görmeye başlayacağız."

Bakan Zeybekci, daha sonra Karahasanlı Mahallesinde, 786 daire, sosyal tesis ile okul, cami ve ticaret merkezinin yer alacağı Sosyal Konut Projesi inşaatında incelemelerde bulundu, evi olmayanları ev sahibi yapmaya yönelik proje başlatıldığını belirtti. 

Etkinliğe Denizli Valisi Şükürü Kocatepe, AK Parti  Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve diğer ilgililer katıldı.