Ekonomi Bakanı Zeybekci, Denizli'de:

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Denizli'de:
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Denizli'de:
- "(Bank Asya'nın TMSF'ye devredilmesi) Yapılan çalışma tam anlamıyla hukuki ve teknik bir çalışmadır" - "Hukuki anlamda, sermaye anlamında, tasarruf sahipleri ile mevduat sahiplerinin güvenliği anlamında standartları tutturamayan herhangi bir finans kurumuna veya bankaya karşı alınabilecek tedbirlerden bir tanesi alınmıştır. Bunun arkasında başka bir şey aramaya gerek yok"

DENİZLİ (AA) -  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bank Asya'nın TMSF'ye devredilmesine ilişkin, "Yapılan çalışma, tam anlamıyla hukuki ve teknik bir çalışmadır" dedi.

Zeybekci, seçim çalışmaları kapsamında Denizli'de 3. Sanayi esnafıyla bir araya geldi. Daha sonra İncilipınar Mahallesi'ne geçerek, İncilipınar Anadolu Lisesi'nin inşaatında çalışan işçilerle bir süre sohbet etti.

AK Parti İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, bir gazetecinin Bank Asya'nın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin, kısmen veya tamamen devri, satışı veya birleştirilmesi amacıyla TMSF'ye devredilmesi kararına yönelik sorusunu yanıtladı.

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile TMSF'nin yaptığı çalışma, tam anlamıyla hukuki ve teknik bir çalışmadır" diyen Zeybekci, devredilme işlemlerinin matematik ve hukuki değerlere dayalı olduğunu, geçmiş yıllarda da benzer durumların yaşandığını anımsattı.

Hafızalardaki kötü hatıralardan dolayı bazı kişilerde hassasiyetlerin olduğunu ifade eden Zeybekci, şunları kaydetti:

"Bu tam anlamıyla Türkiye 'de ekonominin bir güvenlik tedbiri anlamında alınmış olan karardır. Hukuki anlamda, sermaye anlamında, tasarruf sahipleri ile mevduat sahiplerinin güvenliği anlamında standartları tutturamayan herhangi bir finans kurumuna veya bankaya karşı alınabilecek tedbirlerden bir tanesi alınmıştır. Bunun arkasında başka bir şey aramaya gerek yoktur. Sebepleri veya onların finansal, matematik ve hukuki anlamında bu duruma düşmesinin sebepleri, onlar benim konum değildir. Yani şundan veya bundan kaynaklanmıştır gibi sözlere girecek değilim. Yapılan çalışma tam anlamıyla hukuki ve teknik bir çalışmadır."

- CHP 'nin eleştirileri

Bakan Zeybekci, özel yatlara ucuz mazot verilmesiyle ilgili muhalefet partilerinin propagandasının sorulması üzerine, CHP'nin mazotla ilgili hesabının ne kadar yanlış olduğunu her yerde anlattıklarını dile getirdi.

Muhalefetin ucuz ve gerçeğe dayanmayan söylemlerini tartışma konusu yapmak istemediklerine işaret eden Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ama diğer taraftan hani böyle 'tarımı ihmal ediyorlar, AK Parti hükümetleri tarımı yok etti, çiftçiyi öldürdü' gibi söylemlerle bugün dolaştıklarını da biliyoruz. Bunu söyleyen bugün Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan en yüksek hibeyi alan CHP il başkanıdır. Bir tane projesini söyledik, diğerlerini henüz söylemedik daha. Bir il başkanı bu şekilde devletin vermiş olduğu hibe yardımlarından, desteklerden, kredilerden ve primlerden yararlanabilir. Bu ana muhalefet partisinde olduğu zaman da hiçbir mahsuru yoktur. Bu iktidarın adaletini gösterir. İktidarın hakkaniyetini ve eşitçiliğini gösterir. AK Parti İl başkanı alsaydı problem olurdu. Bunu onlar problem yapar diye söylemiyorum. Biz problem yapardık. Biz onu etik anlamda pek doğru bulmazdık. Zaten öyle bir şey de olmazdı. Yani artık ben bu CHP'nin bu konulardaki samimiyetini, yaklaşımlarını ve inandırıcılığını il başkanının bu konudaki performansıyla doğru orantılı görüyorum."

- Denizli için hazırlanan proje

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli ile ilgili hazırladıkları bir projenin tanıtımını yarın yapacaklarını da bildirdi.

Denizli'de, bakanlık ve büyükşehir belediyesi olarak geçen yıl 10 Ağustos'tan yeni proje hazırlamaya başladıklarını ifade eden Zeybekci, "Denizli'de vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren, vatandaşlarımızın hayallerini gerçek kılan, beklentilerini karşılayan, hemen hemen Denizli'nin tamamını, merkez ilçeleriyle beraber mutlu edecek bir çalışmayı inşallah yarın tüm Türkiye ile beraber Denizlimizle paylaşacağız. Denizlimiz için muhteşem olacak. Detaylı, uzun ve bugüne kadarki en kapsamlı çalışmamız oldu" dedi.