Ekonomi Bakanı Zeybekci, Denizli'de:

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Denizli'de:
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Denizli'de:
- "1 Kasım seçimlerinde muhtemelen tek başına iktidar, tek partili bir iktidar ortaya çıkacak" - "Suriye baştan sona yok ediliyor. Kuzeyde çok kısa bir sürede güvenli bir bölge oluşturulması ile ilgili Türkiye inisiyatif alacaktır" - "Hiç kimsenin bir gazeteciye görüşleri ve fikirlerinden dolayı saldırması kabul edilebilir değildir. Nefretle ve şiddetle kınıyorum"

DENİZLİ (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 1 Kasım milletvekili seçimine ilişkin, "Muhtemelen tek başına iktidar, tek partili bir iktidar ortaya çıkacak" dedi.

Zeybekci, Denizli'de sürdürdüğü seçim çalışmalarında Çivril ilçesinde yeni yapılan yolun açılışını gerçekleştirdi, halkla buluşma programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye'deki son gelişmelere dikkati eden Bakan Zeybekci, "Suriye baştan sona yok ediliyor. Herkesin birbirine doğru doğrultmuş silahları var, herkesin kendilerine göre doğruları var. Bu süreçte bölünmeye, parçalanmaya ve darmadağın olmaya da devam edecek. Kaybeden Suriye ve Suriye halkı olacak" diye konuştu.

- "Güvenli bir bölge oluşturulması ile ilgili Türkiye inisiyatif alacaktır"

Halkına zulmeden, yüz binlercesini öldürüp milyonlarcasını yurdundan eden Suriye rejimine karşı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve halkın temsilcisi gruplara karşı Rusya'nın harekete geçerek bombalama yaptığına işaret eden Zeybekçi, şöyle konuştu:

"Rusya'nın kasıtlı mı olarak yoksa yanlışlıkla mı ki biz yanlışlıkla olduğunu zannetmiyoruz. Maalesef, karmakarışık bir durum ortaya çıktı. Her şeye karşı istedikleri anda bir araya gelebilen dünyanın önde gelen güvenlik konseyi üyeleri Suriye'deki bu durumda bir araya gelmemelerini biz çok manidar buluyoruz. Türkiye olarak biz elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Kuzeyde çok kısa bir sürede güvenli bir bölge oluşturulması ile ilgili Türkiye inisiyatif alacaktır." 

- "1 Kasım seçimi

1 Kasım milletvekili genel seçimine ilişkin bir soru üzerine ise Bakan Zeybekci, 1 Kasım'da farklı bir tablonun ortaya çıkacağını kaydetti. 

Bakan Zeybekci, şöyle devam etti:

"1 Kasım seçimlerinde muhtemelen tek başına iktidar, tek partili bir iktidar ortaya çıkacak, öyle görünüyor. Önümüzdeki 1 ayda da milletin eğiliminin bu yönde artarak devam edeceğini düşünüyorum. Tek başına bir iktidarın, tek partili bir iktidarın gelmesi Türkiye'de her şeye, her alanda, gerek ekonomide, gerekse Türkiye'nin uluslararası alandaki faaliyetlerine etkisi olacaktır. 1,5 yılda 4 seçim yapıyoruz, bunu  zaman kaybı olarak da görmeye başlıyoruz. Türkiye yeniden 4 yıllık bir seçimsiz döneme girecek ve ekonomik istikrar anlamında bir toparlanmaya  girecektir. Onun için ihtiyaç duyulan tek başına bir hükümet, ihtiyaç duyulan Türkiye'nin siyasi istikrarla birlikte ekonomik istikrar doğru hızlı bir geçişidir. İstikrar anlamında önemlidir.

7 Haziran'dan sonra Türkiye'de bölücü terör örgütünün bir yerlerden aldığı talimatla, Türkiye'nin hükümetsiz olduğu bir dönemde, Türkiye'nin en zayıf olduğu düşünülen bu dönemde Türkiye'nin başına bölücü bir terör örgütü belası yükleyerek bunu terör örgütü olaylarından ekonomik olaylara, ekonomik olaylardan siyasi istikrarsızlığa ve Türkiye'nin tam anlamıyla kaosa sürüklenmesi projesiydi bu. Bu proje de asla gerçekleşmeyecektir, asla başarıya ulaşamayacaktır." 

- Ahmet Hakan Coşkun'a yapılan saldırı

Bakan Zeybekci, bir başka soruyu yanıtlarken gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'a yönelik saldırıyı nefretle kınadığını, saldırının kabul edilebilir yanının bulunmadığını vurguladı. Zeybekci, "İnsan olarak nefretle kınıyorum. Ahmet Hakan bir gazetecidir. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz, eleştirirsiniz veya tam anlamında doğru bulursunuz. Ama hiç kimsenin bir gazeteciye görüşleri ve fikirlerinden dolayı saldırması kabul edilebilir değildir. Nefretle ve şiddetle kınıyorum. Geçmiş olsun diliyorum" ifadeleri kullandı.