Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası Açılış Töreni

Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası Açılış Töreni
Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası Açılış Töreni
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Cumhuriyet tarihinde ilk defa, bunun altını çizerek söylüyorum, Türkiye yetiştirdiği yüksek verimli damızlık gebe, düve ihracatını 2013 yılında gerçekletirdi. AB'ye süt ürünleri ihracatı bizim dönemimizde 2013 Nisan'da gerçekleşti. Türkiye, 2013-2014 yılında gerek hayvansal ürün gerek canlı hayvan ihracatında, ihracatçı ülke konumuna geldi"

DENİZLİ (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Cumhuriyet tarihinde ilk defa, bunun altını çizerek söylüyorum, Türkiye  yetiştirdiği yüksek verimli damızlık gebe, düve ihracatını 2013 yılında gerçekletirdi. AB'ye süt ürünleri ihracatı bizim dönemimizde 2013 Nisan'da gerçekleşti. Türkiye, 2013-2014 yılında gerek hayvansal ürün gerek canlı hayvan ihracatında, ihracatçı ülke konumuna geldi" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası'nın açılış törenine katıldı. 

Bakan Eker, törende yaptığı konuşmada, Denizli'de hizmete açılan tesisin bölgenin hayvancılığı için çok önemli olduğunu belirtti. 

Türkiye'de çok sayıda ama küçük ölçekteki üreticinin bir güvencesi olması gerektiğini ifade eden Eker, yetiştiricinin, "hayvanı kestirme yeri, zamanı ve parasını alabilme" endişelerini gidermek için Türkiye'de 10 ilde Et ve Süt Kurumu Kombinası'nı hizmete açtıklarını bildirdi.

Denizli'deki kombinaya 23 milyon harcama yaptıklarını kaydeden Eker, tesisin Denizli ve bölgedeki illere hayırlı olması dileğinde bulundu.

- Hayvancılığa destek 9 kat arttı

Yatırımlarla sektörü tekrar canlandırma gayretinde olduklarını aktaran Eker, et ve süt kombinalarına da yaklaşık 140 milyon lira yatırım yaptıklarını açıkladı. 

Hükumetin hayvancılığa verilen destekleri 9 kat arttırdığına dikkati çeken Mehdi Eker, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet tarihinde ilk defa bunun altını çizerek söylüyorum, Türkiye yetiştirdiği yüksek verimli damızlık gebe, düve ihracatını 2013 yılında gerçekletirdi. AB'ye süt ürünleri ihracatı bizim dönemimizde 2013 Nisan'da gerçekleşti.  Çok uzun süredir Türkiye yapmadığı kasaplık hayvan ihracatını yine 2013 yılında başlattı. Türkiye, 2013-2014 yılında gerek hayvansal ürün gerek canlı hayvanda Türkiye ihracatçı ülke konumuna geldi." 

- Tarımda Avrupa'nın 1 numarası

Bakan Eker, verilen desteklerle Türkiye'deki tarım sektörünün üretim değerini 3 kattan fazla arttırdığına işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Biz geldiğimiz zaman tüm Türkiye'nin üreticilerinin, çiftçilerinin ürettiği tarım hasılası değeri 23 milyon dolardı. Biz o tarihte dünyanın 12'ncisiydik, Türkiye'yi 6.sıraya yükselttik. Avrupa Birliği'nde 4. sıradaydık şu anda 1. sırada. Avrupa'nın büyük tarımsal üreticilerinin önüne geçtik.  AB'nin tarımdaki sağladığı büyümenin 10 katı fazla büyüdük. 2008 yılından bu yana Türkiye, tarımsal üretim değeri açısından Avrupa'nın bir numarası haline geldi." 

Bakan Eker, Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatının 3,8 milyar dolardan 18 milyar dolara çıktığını kaydederek, Türkiye tarım ve gıda dış ticaretinde net ihracatçı bir ülke olduğunu, aldığından çok daha fazlasını dünyaya satan bir ülke konumuna geldiğini ifade etti.

- "Ne buğdaydan ne keçiden ne de koyundan vazgeçebiliriz"

Anadolu coğrafyasında koyundan ve keçiden vazgeçilmesinin mümkün olmayacağının altını çizen Eker, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde koyun ve keçiye ilk defa AK Parti Hükumeti'nin destek verdiğini belirterek, "İlk biz başlattık. Çünkü Anadolu coğrafyası bize şunu söylüyor, 'buğday ile koyun, gerisi oyun.' Ne buğdaydan, ne keçiden ne de koyundan vazgeçebiliriz. İşte onun için bu kombinaları yaptık" diye konuştu.

Bakan Mehdi Eker, Bakanlığın Denizli'de toplam tarımsal desteğini 6 kat yükselttiklerini, 2003-2014 dönemlerinde Denizlili üretici ve çiftçiye toplamda 1,1 milyar lira hibe desteğini verildiğini kaydetti.

Mehdi Eker, konuşmasının ardından Ekonomi Bakanı Zeybekci ve diğer katılımcılarla Et ve Süt Kurumu Denizli Et Kombinası'nın açılışını gerçekleştirdi. Bakan Eker ve Zeybekci daha sonra kombinada incelemelerde bulundu, ardından kurum müdürlüğünün önündeki bahçeye ağaç dikti. 

Bakan Zeybekci ve Eker'e, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel, Bilal Uçar, Nurcan Dalbudak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral, ilçe başkanları, sivil toplum kurumu temsilcileri ile daire müdürleri eşlik etti.