Evde diyaliz hizmeti

Evde diyaliz hizmeti
Evde diyaliz hizmeti
- Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Öztürk: - "Ev hemodiyalizi hastalara hastaneye gelmeden evde diyaliz imkanı sağlıyor"

DENİZLİ (AA) - Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri uzman  Dr. Berna Öztürk, Sağlık Bakanlığı tarafından bir süre önce başlatılan ev hemodiyalizi uygulaması ile hastalara bir sağlık kurumuna gitmeden evde diyaliz imkanı sağlandığını belirtti.

 Öztürk, Sağlık Bakanlığının başlattığı ev hemodiyalizinin Denizli'de de bazı hastalarda uygulanması dolayısıyla gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Pamukkale ilçesinde 40 yaşındaki böbrek hastası Aytaç Alca'nın evinde uygulama hakkında bilgiler veren Öztürk, kronik böbrek yetmezliği olan hastaların haftanın üç günü 5'er saatini hastanelerdeki diyaliz birimlerinde geçirdiğine dikkati çekerek "Ev hemodiyalizi hastalara, hastaneye gelmeden evde diyaliz imkanı sağlıyor" dedi.

Öztürk, kentte evde diyaliz hizmeti alan hasta sayısının artırılmasının planlandığını bildirdi.

Denizli Devlet Hastanesi Nefroloji Kliniğinden uzman Dr. Davut Akın da uygulama sayesinde hastaların diyaliz sonrası bitkinlik ve yorgunluk şikayetlerinin ortadan kalktığını vurguladı.

Alca ise 12 yıldan bu yana diyalize girdiğini ifade ederek, "Evimde çok rahatım. Ev hemodiyalizinde şu anda gündüz seansında devam ediyorum, ilerleyen dönemde gece seansına geçip sosyal yaşamımı devam ettireceğim" diye konuştu.