"Genç ekip, basketbolda başarıyı yakalayacak"

"Genç ekip, basketbolda başarıyı yakalayacak"
"Genç ekip, basketbolda başarıyı yakalayacak"
- TOFAŞ Başantrenörü Ene: "Milli takıma yeni bir jenerasyon geliyor, bu ekibin birlikte çalışmasıyla ileride başarının geleceğine inanıyorum" - "Belki istediğimiz sonucu alamadık ama bu, bir sabır ve sürecin sonunda olacak bir iştir"

DENİZLİ (AA) -  İBRAHİM SÜZER - TOFAŞ ve Eski A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Orhun Ene, milli takımın Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda aldığı Almanya , İtalya ve İzlanda galibiyetlerinin çok önemli olduğunu belirterek, "Milli takıma yeni bir jenerasyon geliyor, bu ekibin birlikte çalışmasıyla ileride başarının geleceğine inanıyorum" dedi.

Ene, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Milli Takımı'nın büyük özveri ve sorumlulukla çalıştığını ancak 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda hedeflenen nokta için oynanan basketbolun yetersiz kaldığını söyledi.

Turnuvanın çok zor bir mücadele alanı olduğunu anlatan Ene, şu değerlendirmede bulundu:

"Belki istediğimiz sonucu alamadık ama bu, bir sabır ve sürecin sonunda olacak bir iştir. Şampiyonada Alman ve İtalya galibiyetleri çok değerli. İzlanda galibiyeti de öyle. Avrupa'da kazandığınız her maç çok önemli, bunlar önemli galibiyetlerdir. Bunun üzerine önümüzdeki yıllarda geçmiş yıllardaki başarıyı tekrar programlamamız lazım. Ülkemizde oynadığımız zaman çok farklı sonuçlar alabiliyoruz ama yurt dışında oynadığımız turnuvalarda hala başarı alışkanlığı yakalayamadık. Milli takıma yeni bir jenerasyon geliyor, bu ekibin birlikte çalışmasıyla ileride başarının geleceğine inanıyorum."

- "Süper Lig için iddialı bir kadro kurduk"

Milli takım ile görüşlerinin ardından başantrenörlüğünü yaptığı TOFAŞ'ı da değerlendiren Orhun ene, geçen sezon talihsiz şekilde küme düştüklerini dile getirdi.

Bu sezon hedeflerinin Süper Lig olduğunu, bunun için iddialı bir takım kurduklarını ifade eden Ene, 3 yıl gibi uzun bir vadede beraber oynayabilecek oyunculardan bir kadro oluşturduklarını kaydetti.

Ene, TOFAŞ'ın iki şampiyonluğunun bulunduğunu, bunu tekrar yaşamak istediklerini belirterek, altyapıyı çok önemsediklerini, altyapıdan çıkacak oyuncularla başarılar yakalayan TOFAŞ'ı tekrar seyrettirmek istediklerini bildirdi. 

Basketbol 1. Ligi'nin kaliteli oyunculardan kurulu üst düzey bir lig olduğunu söyleyen Ene, Süper Lig'deki takım sayısının artması gerektiğini, Denizli, Afyonkarahisar ve Kayseri gibi basketbola güzel hizmetler veren kentlerin takımlarının da bu ligde mücadele etmesi gerektiğini dile getirdi.